logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: fot. Grzegorz Michałowski/ PAP

Oficjalna wizyta prezydenta Niemiec

Czwartek, 17 czerwca 2021 (11:44)

Aktualizacja: Czwartek, 17 czerwca 2021 (11:52)

Prezydent Andrzej Duda powitał w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Od oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się wizyta w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Prezydenci mają rozmawiać m.in. o realizacji polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Wizyta Steinmeiera ma związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r.

Po ceremonii oficjalnego powitania prezydenci Duda i Steinmeier będą rozmawiać w cztery oczy, po czym odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Po rozmowach Duda i Steinmeier spotkają się z mediami.

Po południu obaj przywódcy spotkają się na Zamku Królewskim z młodzieżą z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji 30. rocznicy podpisania traktatu. Przewidziano wystąpienia prezydenta RP i RFN.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski zaznaczył, że kwestia realizacji traktatu będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Dudy i Steinmeiera. Jak wskazał, rozmowa prezydentów będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

– Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Strem 2. My konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie zarówno stronie amerykańskiej, jak i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie – powiedział Szczerski.

Minister podkreślił, że w relacjach polsko-niemieckich szczególnie ważne jest „zrozumienie i wrażliwość na argumenty i emocje drugiej strony, które da się zbudować tylko poprzez bezpośrednie kontakty”.

AB, PAP

NaszDziennik.pl