logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marcin Gadomski/ PAP

Donald Tusk drwi z Polaków

Środa, 21 lipca 2021 (10:34)

Aktualizacja: Środa, 21 lipca 2021 (10:50)

Stanowisko Stowarzyszenia ,,Godność” po wystąpieniu Donalda Tuska w dniu 19 lipca w Gdańsku.

Donald Tusk drwi z Polaków

Gdańsk, dnia 20 lipca 2021 r.

Członkowie Stowarzyszenia „Godność” brali udział w strajkach w grudniu 1970 r., strajkowali w sierpniu 1980 r. i po wprowadzeniu stanu wojennego. Wielu z nas podjęło walkę z komunizmem w podziemiu, za co płaciliśmy więzieniem. Nas, ludzi „Solidarności”, najbardziej zaskoczyło zdanie Donalda Tuska: „Gdańsk to moja największa przygoda – »Solidarność«”. Nie spotykaliśmy Donalda Tuska na wiecach, strajkach w zakładach pracy, na nabożeństwach w kościele św. Brygidy, ani też w aresztach czy więzieniach. Zapamiętaliśmy Donalda Tuska jako premiera, który upokorzył ludzi pracy, podwyższając wiek emerytalny, likwidując OFE, sprzedając za bezcen nowe zakłady pracy, np. Zakłady Papiernicze w Kwidzynie, wybudowane za pożyczkę zaciągniętą przez Gierka za granicą w wysokości 650 000 mln dolarów, a które minister Lewandowski sprzedał za 150 000 mln dolarów. Pamiętamy likwidację Stoczni w Gdyni i Szczecinie. Pamiętamy 4,50 zł za godzinę pracy, niskie emerytury i renty, niskie dodatki rodzinne. Pamiętamy wielką emigrację młodzieży za pracą. Pamiętamy, jak rząd Donalda Tuska potraktował interpelację Macieja Płażyńskiego w 2009 r. w sprawie uchwalenia ustawy dotyczącej ludzi represjonowanych w latach 1981-1989.

Jakże fałszywie brzmi zdanie wypowiedziane przez Donalda Tuska: „W 1980 r. stoczniowcy, prości robotnicy nie mieli wątpliwości, gdzie jest prawda, a gdzie kłamstwo” i dalej: „Władza powinna być elementarnie przyzwoita”. Pytamy, czy Twój rząd był „elementarnie przyzwoity” wobec Polaków?

Donald Tusk drwi w swym przemówieniu z rządu PiS, że wprowadza „Ruski Ład”. Kto od czasów katastrofy smoleńskiej bardziej był uległy Rosji niż Donald Tusk? Kto spacerował po sopockim molo z Putinem? Kto polskim ambasadorom urządzał szkolenie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Ławrowem? Kto na lotnisku w Smoleńsku po katastrofie samolotu przybijał „żółwiki” z Putinem? Jeżeli chodzi o przestrzeganie swobód obywatelskich w Polsce i Rosji i porównywanie ich, to czysta złośliwość ze strony Tuska.

Kuriozalna jest teza, jaką Donald Tusk postawił w swoim wystąpieniu: „Nikt tak bardzo nie przyczynił się do upadku Kościoła w Polsce jak PiS”. To zdanie przejdzie do historii. Tusk nie wspomniał, ilu księży komuniści wsadzili do więzień i ilu zamordowali. I dalej: „To PiS upodlił instytucję, która chroniła polską niepodległość, też naszą moralność i solidarność. Dzisiaj zrobili z tego przybudówkę swojej partii”. Cóż za herezja. Kościół przez wieki przetrwał najeźdźców, a miał ulec PiS-owi w ciągu sześciu lat. Czy hierarchowie Kościoła są tak nierozsądni? Może to PO i eurokraci popełniliście błędy wobec Kościoła w Polsce i popełniacie je w Brukseli? Pamiętamy, jak nazwałeś słuchaczy Radia Maryja „moherowymi beretami”. Pamiętamy, jak przed rokiem posłowie opozycji atakowali ze „Strajkiem Kobiet” kościoły i księży. Tego nie było za komuny! Co do pojedynku „na ubitej ziemi” z Jarosławem Kaczyńskim to radzimy obejrzeć w archiwum TVP pojedynek Kaczyńskiego z Adamem Michnikiem i Tomaszem Lisem. Do takiego pojedynku ponadto trzeba mieć zdolność honorową, której Donald Tusk nie posiada.Czesław Nowak

Prezes Stowarzyszenia „Godność”

AB

NaszDziennik.pl