logo
logo

Zdjęcie: https://krakow.ipn.gov.pl/ Inne

Krakowianie oddadzą hołd powstańcom warszawskim

Czwartek, 29 lipca 2021 (15:49)

Aktualizacja: Czwartek, 29 lipca 2021 (16:54)

Przy dźwięku syren krakowianie jak co roku oddadzą hołd powstańcom warszawskim. W Bazylice Mariackiej odbędzie się uroczysta Msza święta.

Program uroczystości:

  • 17.00 – uczczenie powstańców minutą ciszy w rocznicę godziny „W”, Rynek Główny przed Bazyliką Mariacką,
  • 17.02 – Msza święta w Bazylice Mariackiej, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego​, w intencji ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność,
  • 18.30 – uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

Organizatorami krakowskich uroczystości są Wojewoda Małopolski, Oddział IPN w Krakowie i Światowy Związek Żołnierzy AK.

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”.

Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).

Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości.

APW, https://krakow.ipn.gov.pl

NaszDziennik.pl