Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawują: marszalek Sejmu RP Elżbieta Witek, premeir Mateusz Morawiecki oraz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny.
Kongres, w którym biorą udział przedstawiciele świata pracy, nauki, Kościoła, politycy i samorządowcy przebiega pod hasłem „Człowiek – Praca – Rozwój”. Wspólnie debatują oni nad wyzwaniami stojącymi przed współczesnym człowiekiem.
Otwierając obrady w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne ks. prof. Grzegorz Sokołowski wskazał , że ten kongres jest upamiętnieniem 30. rocznicy pierwszego Kongresu Pracy zorganizowanego we Wrocławiu. Przypomniał, że myślą przewodnią tamtego kongresu była 100. rocznica opublikowania pierwszej encykliki społecznej Papieża Leona XIII „Rerum novarum” poświęconej kwestii robotniczej, konieczności szacunku dla rodzin robotników w czasach dynamicznego rozwoju przemysłu.
W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki zwrócił m.in. uwagę na uczciwość i solidarność w praktyce życia gospodarczego, które są nieodzownym składnikiem efektywności. Wskazał, że połączone z naprawą instytucji finansowych stoją u podstaw tego, co niektórzy nazywają „małym cudem gospodarczym”.
Ks. abp Józef Kupny, mówiąc o spojrzeniu na pracę poprzez pryzmat Katolickiej Nauki Społecznej, stwierdził m.in., że praca jest zjawiskiem uniwersalnym, obejmuje wszystkich ludzi, każdego etapu rozwoju gospodarczego, ale pomimo tego, że jest ona zjawiskiem dla każdego oczywistym, jej precyzyjne zdefiniowanie nie jest łatwe.
– Z punktu widzenia Katolickiej Nauki Społecznej praca jest wartością antropologiczną, moralną, społeczną, kulturową, religijną, gospodarczą. Jest wartością antropologiczną nie tylko dlatego, że jej podmiotem, sprawcą jest osoba ludzka, ale także dlatego, że jej celem jest sam człowiek – stwierdził metropolita wrocławski.
Ksiądz arcybiskup życzył, by „ten Kongres Pracy stał się sposobnością do pogłębienia refleksji nad pracą wykonywaną dzisiaj”.
Inaugurację Kongresu Pracy poprzedziło odsłonięcie tablicy poświęconej śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Wyryto na niej słowa zawarte w jego orędziu noworocznym z 31 grudnia 2005 r.: „Tylko Polska sprawiedliwa, uczciwa i solidarna może się rozwijać, tylko w takiej Polsce możemy wykorzystać wszystko, co własnym wysiłkiem zdobyliśmy, co jest naszym sukcesem, niezaprzeczalnym dorobkiem żyjących pokoleń”.
Aktu jej odsłonięcia dokonał premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu przypomniał, że życie i droga prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaczone były odwagą, rozwagą, przenikliwością, spojrzeniem wprzód w czasach, gdy trudno było sobie wyobrazić jakikolwiek inny system niż komunistyczny. Zwrócił uwagę na trzy słowa umieszczone na tej tablicy: „sprawiedliwość, uczciwość, solidarność” – to jakby Jego credo. Wierzył w to, że w oparciu o te słowa można tworzyć silną, dostatnią Rzeczypospolitą. I rzeczywiście, w jego bardzo barwnym życiu widać, że opierał się właśnie o te trzy aksjomaty i tym wartościom był wierny od początku do końca.
W czasie tej uroczystości posłanka Mirosława Stachowiak- Różecka odczytała specjalny list, który z okazji odsłonięcia tej tablicy skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. Napisał w nim: „Odważna walka o lepszą Polskę, którą jego brat prowadził przez całe swoje dorosłe życie, była w wielu aspektach walką o godność i wartość pracy, a w zasadzie ich od budowanie”.
Dzisiaj, w drugim, ostatnim dniu wrocławskiego Kongresu Pracy, jego uczestnicy w debatach panelowych dyskutować będą w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego o Człowieku – Pracy – Rozwoju, a w Operze Wrocławskiej o nauce i kulturze.

