logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Nie lekceważmy koronawirusa

Sobota, 25 września 2021 (02:01)

Aktualizacja: Sobota, 25 września 2021 (10:53)

Eksperci przypominają: kiedy dowiemy się, że jesteśmy chorzy na COVID-19, nie możemy tracić czasu. Kluczowe dla naszego zdrowia jest natychmiastowe wdrożenie leczenia.

– W przypadku pozytywnego wyniku testu PCR, czyli potwierdzającego zakażenie koronawirusem, warto rozważyć zastosowanie amantadyny – mówi dr Joanna Barczyńska, internista, kardiolog. – Wśród możliwych leków ograniczających replikację wirusa wymienia się amantadynę. Choć jeszcze niezatwierdzona w terapii COVID-19, jest już stosowana z dobrym efektem przez lekarzy praktyków. Pełna ocena skuteczności jej działania będzie możliwa po zakończeniu toczącego się w naszym kraju w kilku ośrodkach naukowych badania klinicznego – akcentuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Joanna Barczyńska. Należy też pamiętać, że nie wolno przyjmować tego leku bez kontroli lekarza.

Udział w badaniu

Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci zgłaszali się do jednej z placówek prowadzących badanie amantadyny. Chory nic nie traci, a jedynie zyskuje na udziale w tym przedsięwzięciu. Amantadyna jest tu przecież dodatkiem do prowadzonej standardowej terapii. Co istotne, pacjent przy lekkim przebiegu choroby nie musi leżeć w szpitalu. Otrzymuje lek do domu, a jednocześnie pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem – przekazują lekarze prowadzący badanie.

W trakcie zarażenia wirusem SARS-CoV-2 bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. – W przebiegu COVID-19 obserwujemy wyraźną niechęć pacjentów do picia i jedzenia. Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie, może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek, ale także do typowych dla tej choroby gwałtownych spadków ciśnienia, zasłabnięć czy niebezpiecznych utrat przytomności. Pacjenci, którzy nie mają niewydolności serca, powinni przyjmować nawet 3 litry płynów dziennie – zaleca kardiolog. Dodaje, że w przypadku niechęci do picia należy podawać płyny często, ale w małych porcjach. – Korzystne są napary ziołowe, kompot z jabłek z goździkami bez cukru lub woda z elektrolitami – przekonuje dr Barczyńska.

Wzmacniać organizm

Kardiolog podpowiada, które medykamenty mają działanie wspomagające w zwalczaniu COVID-19. – Bardzo pomocny jest koenzym Q10, który działa ochronnie i regenerująco na mitochondria. 

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

AB

Nasz Dziennik