logo
logo

Zdjęcie: Przemysław Groński / Inne

„Skarby Opactwa” w Krzeszowie

Środa, 17 listopada 2021 (17:07)

Aktualizacja: Środa, 17 listopada 2021 (17:28)

W Muzeum Piastów Śląskich, wchodzącym w skład pocysterskiego opactwa w Krzeszowie, zakończono prace związane z modernizacją wystawy stałej „Skarby Opactwa”.

W ich ramach wykonano m.in. system oświetleniowy podkreślający najważniejsze znajdujące się w tej placówce zabytki (np. sarkofagi, epitafia, freski), cyfrowy katalog zabytków oraz nagrania audio i video umieszczone w infokioskach. Ekspozycję można zwiedzać codziennie w godz. 8.00-16.00.

– Prace te zostały przeprowadzone dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Piastów Śląskich jest miejscem spoczynku linii fundacyjnej krzeszowskiego opactwa. W pomieszczeniu za ołtarzem głównym bazyliki krzeszowskiej znajdują się sarkofagi Bolka I Surowego oraz jego wnuka Bolka II Małego – powiedział „Naszemu Dziennikowi” proboszcz tamtejszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. prał. Marian Kopko.

Dodał, że cały czas  prowadzony jest remont zabytkowej plebanii w pobliskim Krzeszówku, która w najbliższym czasie ma się stać nowoczesnym domem rekolekcyjnym. Na przyszły rok zaplanowano natomiast prace związane z remontem dachu Domu Gościnnego Opata oraz z modernizacją wystawy w kościele  brackim pw. św. Józefa. 

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl