– Przedstawiłem, w jaki sposób wyglądał szczyt NATO, jakie padały głosy, jakie zgłaszaliśmy tam postulaty, jako Polska – przekazał dziennikarzom prezydent, który w ubiegły czwartek w Brukseli wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Organizacji w związku z rosyjska napaścią na Ukrainę.
Prezydent dodał, że przedstawił także przebieg rozmów z Joe Bidenem, który po szczycie NATO złożył dwudniową wizytę w Polsce, a premier Mateusz Morawiecki mówił o rozmowach Rady Europejskiej; informacji parlamentarzystom udzielali także ministrowie.
– Przedstawiliśmy również całą sytuację międzynarodową w otoczeniu Polski, także jeżeli chodzi o obecność uchodźców w naszym kraju; te działania, które są realizowane, te które są planowane – relacjonował Andrzej Duda.
Zaznaczył, że posiedzenie, które było „bardzo merytoryczne”, odbyło się w trybie niejawnym, toteż wszystkich uczestników obowiązuje tajemnica informacji uzyskanych na spotkaniu.
– Stale działamy, stale monitorujemy sytuację, żeby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo Polski i Polaków – zapewnił prezydent.
Było to kolejne spotkanie dotyczące sytuacji wokół Ukrainy. Poprzednie odbyło się 2 marca. Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.

