logo
logo

Zdjęcie: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach/ Inne

Wystawa „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”

Środa, 30 marca 2022 (14:56)

Aktualizacja: Środa, 30 marca 2022 (15:07)

30 marca o godz. 12.00 pod pomnikiem Harcerzy Września na placu Obrońców Katowic (rejon katowickiego Rynku) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W wydarzeniu wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Armia Krajowa była konspiracyjnym Wojskiem Polskim, częścią Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Wystawa prezentuje jej genezę na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury Polskiego Państwa Podziemnego, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono Powstaniu Warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Katowice są trzecim miastem w Polsce, zaraz po Krakowie i Kielcach, w trwającym do lutego 2023 r. ogólnopolskim tournée wystawy. Ekspozycja będzie prezentowana w Katowicach do 22 kwietnia 2022 r.

Na osiemdziesiątą rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl infografik prezentujących osiemdziesięcioro bohaterów AK. Od 12 lutego 2022 r. codziennie kolejne są prezentowane w mediach społecznościowych IPN.


APW, Biuro Prasowe IPN, oddział w Katowicach

NaszDziennik.pl