logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: www.radom.pl/ -

Pamięć o ofiarach z Firleja wciąż żywa

Czwartek, 4 kwietnia 2013 (14:11)

W przypadającą dziś 73. rocznicę pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych w czasie II wojny światowej na radomskim Firleju odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni dokonanych w tym miejscu. Od rana trwał IV Rajd Pamięci – Firlej 2013, który zakończył się wspólnym apelem pod pomnikiem Ofiar Firleja.

Każdego roku władze miasta i radomianie wspominają poległych, by w ten sposób oddać im należą cześć. – Pamięć o dramatycznych wydarzeniach sprzed 73 lat, jakie miały miejsce na radomskim Firleju, wciąż jest żywa, o czym świadczy chociażby fakt, że co roku na uroczystościach gromadzi się wiele osób. Przede wszystkim są to członkowie rodzin ofiar tu mordowanych czy też ich przyjaciele i znajomi – powiedziała w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Ryszarda Kitowska, rzecznik prasowy prezydenta miasta Radomia.

Uroczystości pod pomnikiem Ofiar Firleja rozpoczęły się o godz. 11.50. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, harcerzy i młodzieży szkolnej. Wśród nich była także grupa około 150 osób, które od godz. 8.00 wyruszyły w IV Rajdzie Pamięci – Firlej 2013. Organizatorem rajdu jest Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale Miejskim PTTK im. ks. Jana Wiśniewskiego w Radomiu oraz radomskiego I LO im. Mikołaja Kopernika.

– Pomysł na taką formę upamiętnienia ofiar pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych w czasie II wojny światowej na radomskim Firleju zrodził się w 70. rocznicę tej zbrodni. W ten sposób chcemy przekazać młodzieży historię naszego miasta, także tę bolesną i dramatyczną prawdę o czasach okupacji i jej ofiarach – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Wiesław Czarnecki, jeden z głównych organizatorów rajdu z ramienia radomskiego PTTK.

Nasz rozmówca wyjaśnił, że IV Rajd Pamięci – Firlej 2013 prowadzony jest trzema trasami, których miejscem docelowym jest pomnik Ofiar Firleja. – Każda z tras prowadzi po szlakach II wojny światowej wytoczonymi w naszym mieście. Dzięki temu uczniowie mogą „dotknąć” historii. Spotykają się z pomnikami upamiętniającymi ofiary i wydarzenia z tego okresu – dodał Czarnecki.

W południe pod pomnikiem Ofiar Firleja znajdującym się na radomskim cmentarzu Komunalnym odbył się Apel Poległych, po którym złożono znicze i wieńce.

Na radomskim cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja spoczywają zwłoki ponad 15 tys. osób, zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach w latach 1940-1945. Wśród pomordowanych znajduje się wielu aktywnych bojowników o wolność i demokrację, jak również wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta.

Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów i Mechlin za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Zamordowanych zasypano piachem. W maju 1940 roku rozstrzelano ok. 3500 osób – cywilów, żołnierzy, nauczycieli, czyli inteligencję, partyzantów, rolników, którzy odmawiali przekazywania kontyngentów. Transporty liczyły od kilku do kilkuset osób, choć zdarzyły się transporty z pojedynczymi ludźmi.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl