logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

Piątek, 24 maja 2024 (21:03)

Aktualizacja: Sobota, 25 maja 2024 (11:01)

„Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży
z urzędów publicznych w stolicy” wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że  decyzja ta „stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego”.

Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

W liście otwartym KSM podkreśla, że krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale również historycznym i kulturowym, który odgrywa ważną rolę w życiu wielu Polaków. Stowarzyszenie apeluje o zmianę tej decyzji.

„Obecność symboli religijnych, w tym krzyża, pozwala przypominać o wartościach uniwersalnych dla naszego społeczeństwa jak: miłość, empatia, solidarność i odwaga” – czytamy w liście.

KSM zwraca też uwagę, że  krzyż jest ważnym symbolem religijnym i kulturowym, który od wieków obecny jest w polskiej przestrzeni publicznej, oraz że współistnienie różnych wyznań i światopoglądów powinno opierać się na wzajemnym szacunku i dialogu.

„Decyzje dotyczące symboli religijnych w przestrzeni publicznej powinny być konsultowane z mieszkańcami
i organizacjami reprezentującymi różne grupy wyznaniowe” – podkreśla KSM, aplując do prezydenta Trzaskowskiego o zmianę podjętej decyzji.

***

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to ogólnopolska organizacja zrzeszająca młodych katolików, działająca na rzecz kształtowania postaw obywatelskich, patriotycznych
i religijnych wśród młodzieży. KSM organizuje liczne inicjatywy, warsztaty i wydarzenia mające na celu rozwój młodych ludzi w duchu wartości chrześcijańskich.

 

 

APW, KAI

NaszDziennik.pl