Zarząd Poczty Polskiej czekał na stanowiska związków ws. regulaminu wynagradzania do poniedziałku 3 marca. Oba związki wypowiedziały się o nim negatywnie, choć niejednomyślnie, gdyż nie wypracowały wspólnego stanowiska.
Rzecznik prasowa Poczty Polskiej Joanna Trzaska- Wieczorek zauważyła, że „zgodnie z prawem, złożenie przez reprezentatywne organizacje związkowe dwóch odrębnych stanowisk, umożliwia zarządowi Spółki wprowadzenie Regulaminu Wynagradzania”. Przekazała PAP, że aby jak najszybciej przedstawić zasady naliczania wynagrodzenia w najbliższych miesiącach zarząd „jeszcze dzisiaj przeanalizuje wszystkie możliwe do podjęcia kroki”. Jak zapowiadała wcześniej poczta, regulamin wynagradzania ma obowiązywać do końca roku.
W swoim komunikacie Związek Zawodowy Pracowników Poczty (ZZPP) podkreślił, że negatywnie ocenił propozycje pracodawcy. „Przedłożony projekt [regulaminu wynagradzania – PAP] stoi w sprzeczności z oczekiwaniami pracowników i zasadami właściwego wynagradzania i zatrudnienia” – wskazał. Związek zadeklarował, że jest gotowy na zawarcie regulaminu pod warunkiem, że zarząd zaakceptuje postulaty „w zakresie kluczowych składników wynagrodzeń” oraz deklaracji o wstrzymaniu programu zwolnień grupowych i zmniejszenia jego skali o co najmniej 3 tys. etatów.
Z kolei „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej poinformowała, że wyraża negatywne stanowisko ws. regulaminu. „Uważamy, że zaproponowane rozwiązania nie odpowiadają interesom pracowników i ich wdrożenie wpłynie negatywnie na zasady sprawiedliwego wynagradzania oraz warunki zatrudnienia” – stwierdziła. Wśród zastrzeżeń „S” jest m.in. deklaracja pracodawcy o ograniczeniu etatów objętych Programem Dobrowolnych Odejść (PDO) i zwolnień grupowych o 3 tys. Jak wyjaśniła – organizacja „opowiada się za całkowitym wstrzymaniem zwolnień pracowników”.
Z kolei wśród postulatów wymieniono m.in.: utrzymanie wszystkich kluczowych składników wynagrodzeń w regulaminie do końca br. (m.in. dodatku stażowego, nagród jubileuszowych i premii rocznej) oraz uzupełnienie regulaminu o przepisy dot. zasad premiowania. W przypadku ich spełnienia „S” deklaruje gotowość do rozpoczęcia negocjacji nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP) od 2 kwietnia br.

