Warszawa, dnia 5 marca 2025 r.
Szanowny Pan ANDRZEJ DUDA PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Szanowny Panie Prezydencie! Polska Federacja Ruchów Obrony Życia z poruszeniem przyjęła informacje prasowe o postępowaniu karnym i wyroku, który zapadł w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim, w sprawie Pani Weroniki.
Według relacji prasowych (np.: Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to, że ostrzegła przed aborterem | Niedziela.pl), Pani Weronika była pacjentką jednego z lekarzy ginekologów, który w czasie badań zasugerował jej przeprowadzenie aborcji z uwagi na podejrzenie, że jej dziecko będzie dotknięte trisomią. Kobieta odmówiła i jak się później okazało, dziecko urodziło się zdrowe.
Sprawa karna dotyczyła zarzutu zniesławienia, jaki postawił kobiecie wspomniany lekarz ginekolog. Zniesławienie miało polegać na opublikowaniu na jednym z forów internetowych opinii Pani Weroniki, która przytoczyła swoje doświadczenie spotkania z lekarzem i odradziła czytelniczkom forum korzystania z jego usług, z uwagi właśnie na składane przez niego propozycje aborcji.
Według relacji prasowej, wkrótce po opublikowaniu komentarza otrzymała ona wezwanie na Policję, gdzie przeprowadzono niespotykane w tego typu sprawach badania materiału biologicznego co miało miejsce w 9. miesiącu jej ciąży.
Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Ostatecznie Pani Weronika została skazana na 4 miesiące prac społecznych, zamieszczenie przeprosin w mediach oraz pokrycie kosztów procesu. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia prosi Pana Prezydenta o zapoznanie się z aktami postępowania, a także o zastosowanie względem Pani Weroniki prawa łaski.
Mamy świadomość, że z tego konstytucyjnego prawa Prezydent może skorzystać jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach (zwłaszcza gdy pozostawienie do wykonania kary orzeczonej wyrokiem byłoby sprzeczne z zasadami sprawiedliwości społecznej i humanitaryzmu). Z prawa tego można skorzystać także przed prawomocnym skazaniem.
Bez wątpienia, opisana sprawa należy do takich wyjątkowych wypadków. Oskarżona jest matką trojga dzieci. Jej działanie, za które została oskarżona, wynikało z przekonania, że działa w społecznym interesie. Przekonanie to, według relacji Pani Weroniki, było poparte jej osobistym doświadczeniem – doświadczeniem matki, która nie uległa sugestii zabicia swojego dziecka.
Kara zasądzona w wyroku jest dotkliwa, w szczególności w aspekcie finansowym. Wyrok podany do publicznej wiadomości może być złym przykładem dla innych kobiet, które spotkają się z podobnym zjawiskiem i będą bały się reagować (tzw. mrożący skutek – chilling effect).
Stoimy na stanowisku, że w demokratycznym państwie prawa, działanie w interesie społecznym, jakim jest życie matki i jej dziecka, powinny podlegać szczególnej ochronie ze strony władzy publicznej. Niewątpliwie, zastosowanie prawa łaski będzie elementem takiej właśnie ochrony. Proces przed Sądem Rejonowym w Starogardzie Gdańskim trwał 2 lata. W tym czasie Pani Weronika, będąc oskarżoną, została poddana ogromnemu stresowi. Prawo łaski pozwoli zakończyć ten spór i uchroni Panią Weronikę i jej rodzinę, przed negatywnymi skutkami długotrwałego postępowania. Ufamy, że argumenty te Pan Prezydent weźmie pod uwagę i podejmie decyzję w interesie kobiet i dzieci.
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
Jakub Bałtroszewicz, prezes
Rafał Szczypta, członek Zarządu PFROŻ

