logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

PKW odroczyła decyzję

Poniedziałek, 10 marca 2025 (17:39)

Aktualizacja: Wtorek, 8 lipca 2025 (11:28)

PKW odroczyła w poniedziałek decyzję ws. pisma pełnomocnika finansowego komitetu PiS. Ma ona
zapaść na następnym posiedzeniu.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia PKW dyskutowała na temat pisma pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego PiS, który zwrócił się do Komisji o skierowanie zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

W piśmie skierowanym do PKW Prawo i Sprawiedliwość wskazało, że choć 30 grudnia 2024 r. Komisja, po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ostatecznie przyjęła odrzucone wcześniej sprawozdanie komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 r., to minister finansów nie wykonuje tej uchwały PKW i PiS nie otrzymało pełnej kwoty środków z budżetu. W związku z tym pełnomocnik tej partii zwrócił się do PKW o skierowanie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez ministra finansów.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak zaproponował, aby przeprowadzić głosowanie, kto z członków Komisji jest przeciwko wystąpieniu do prokuratury, o co zwrócił się
do PKW pełnomocnik finansowy Komitetu Wyborczego PiS.

Sędzia Marciniak zwrócił uwagę, że PKW udziela odpowiedzi na każde pismo. Jego zdaniem również na pismo od pełnomocnika finansowego komitetu PiS powinna zostać udzielona odpowiedź, nawet jeśli sprawa zostanie pozostawiona bez rozpoznania.

Przewodniczący PKW zaproponował, aby do sprawy odpowiedzi na pismo Komisja wróciła na kolejnym posiedzeniu oraz aby wcześniej zostały przygotowane stosowne projekty odpowiedzi, tak aby bez kolejnego odkładania sprawy członkowie PKW mogli podjąć decyzję.

PKW zdecydowała w poniedziałek, że udzielając odpowiedzi na kolejne pismo ministra finansów, posłuży się stanowiskiem przygotowanym już wcześniej przez członka Komisji Ryszarda Balickiego. PKW nie była jednomyślna,
5 głosów było „za”, a 4 „przeciw”. Zdanie odrębne zgłosił Arkadiusz Pikulik, argumentując, że nie zostały uwzględnione jego uwagi.

Minister finansów Andrzej Domański skierował pod koniec lutego kolejne pismo ws. wykładni uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS.

APW, PAP

NaszDziennik.pl