logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Zmarła Maria Okońska

Poniedziałek, 6 maja 2013 (11:18)

Dzisiaj nad ranem o godz. 3.15 w Domu Pamięci Stefana Kardynała  Wyszyńskiego w Częstochowie zmarła Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Miała 93 lata.

Uroczystości pogrzebowe Marii Okońskiej odbędą się w najbliższą sobotę, 11 maja, w Warszawie w archikatedrze św. Jana. Początek o godz. 13.00.

Natomiast jutro o godz. 12.15 zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przy trumnie z ciałem zmarłej dzisiejszej nocy Marii Okońskiej.

Maria Okońska od 1942 roku współpracowała z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim.

W roku 1948 została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wypuszczona po ponad 4 miesiącach, po interwencji biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.

Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską odwiedzała uwięzionego Prymasa Polski w Komańczy.

Maria Okońska była jedynym świadkiem składania przez Stefana kardynała Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Wymieniona imiennie w testamencie warszawskim Prymasa Tysiąclecia.

2 sierpnia 2009  r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maria Okońska urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego pod ps. „Emmanuela”.

 

MM, IK

Aktualizacja 6 maja 2013 (15:44)

NaszDziennik.pl