logo
logo

Zdjęcie: fot. facebook.com/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/ Inne

III etap XIX Konkursu Chopinowskiego 14 października

Poniedziałek, 13 października 2025 (11:23)

Aktualizacja: Poniedziałek, 13 października 2025 (11:44)

20 pianistów z 8 krajów, w tym 3 Polaków – decyzją jury pod przewodnictwem Garricka Ohlssona – zakwalifikowało się do III etapu XIX Konkursu Chopinowskiego.

W niedzielę późnym wieczorem podczas ogłaszania wyników przewodniczący jury Garrick Ohlsson zaznaczył, że za nami długi i intensywny etap. – Poziom pianistów jest tak wysoki, że aż ciekawi mnie, co stanie się dalej – dodał.

Dyrektor konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener odczytał nazwiska pianistów zakwalifikowanych do III etapu.

W tym gronie znalazło się 3 Polaków: Piotr Alexewicz, Piotr Pawlak i Yehuda Prokopowicz. W 2021 r. do III etapu konkursu awansowało 6 pianistów z Polski, a w 2015 r. – podobnie jak tym razem – 3.

W tym roku w III etapie wystąpią również: Kevin Chen (Kanada), Yang (Jack) Gao (Chiny), Eric Guo (Kanada), David Khrikuli (Gruzja), Shiori Kuwahara (Japonia), Hyo Lee (Korea Południowa), Hyuk Lee (Korea Południowa), Tianyou Li (Chiny), Xiaoxuan Li (Chiny), Eric Lu (Stany Zjednoczone), Tianyao Lyu (Chiny), Vincent Ong (Malezja), Miyu Shindo (Japonia), Tomoharu Ushida (Japonia), Zitong Wang (Chiny), Yifan Wu (Chiny) i William Yang (Stany Zjednoczone).

Przesłuchania w tej części rywalizacji rozpoczną się we wtorek o godz. 10.00 i potrwają do 16 października. Artyści zaprezentują około godzinne recitale obejmujące wykonanie wybranej sonaty, cyklu mazurków oraz inne, wybrane przez siebie kompozycje Fryderyka Chopina.

Organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

AB, PAP

NaszDziennik.pl