logo
logo

Zdjęcie: Grzegorz Jakubowski/KPRP/ Inne

Pacjent najważniejszy

Piątek, 5 grudnia 2025 (13:43)

Aktualizacja: Piątek, 5 grudnia 2025 (14:06)

W Pałacu Prezydenckim zakończył się dzisiaj szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia” zwołany przez głowę państwa polskiego.

 

Podczas dzisiejszego wydarzenia przemówienie wygłosił Karol Nawrocki.

Prezydent powiadomił o podpisaniu ustawy z dnia 21 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o Funduszu Medycznym oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Karol Nawrocki poinformował, że ustawa była w części przygotowywana z ministrami i doradcami KPRP. 

– Dlaczego w części? Bo nie ma i nie było mojej zgody na odebranie 4 miliardów złotych z Funduszu Medycznego w tym roku. Czterech miliardów na onkologię, kardiologię, terapie dla dzieci. Niestety, rząd nie wpłaci w tym roku tych 4 miliardów do Funduszu Medycznego, jednak gdybym zawetował tę decyzję, to zamiast 4 miliardów mniej byłoby ponad 7,5 miliarda mniej na leczenie pacjentów – dodał.

Prezydent wskazał, że podpisał ustawę o Funduszu Medycznym, bo „dzięki inicjatywie prezydenckiej z Funduszu Medycznego będzie można finansować terapię chorób rzadkich, a także przygotowanie naszej ochrony zdrowia na czas kryzysu i umożliwić przekazanie pieniędzy na budowę Centrum Obsługi Pacjenta”.

– Rząd czekał z tą ustawą do samego końca roku, żeby wziąć pacjentów na zakładników i szantażować Prezydenta. Takie rzeczy nie powinny się dziać. Ja nie pozwolę na to, żeby ofiarą politycznej gry zostali pacjenci i apeluję o odejście od takich metod przez rządzących – powiedział Karol Nawrocki.

W czasie wystąpienia Prezydent akcentował, że dzisiejszy szczyt zdrowotny „ma charakter ratunkowy – jest odpowiedzią na głęboki kryzys w ochronie zdrowia, z jakim mamy do czynienia i o którym mówią pacjenci, przedstawiciele zawodów medycznych i zarządzający w systemie ochrony zdrowia”. –  Prezydent nie może nie reagować na tak poważne kryzysy, dlatego od razu odpowiedziałem na prośbę ze strony środowisk medycznych, gdy wystąpili z prośbą o rozmowę. Traktuję to jako wypełnianie obowiązków głowy państwa – dodał.

Karol Nawrocki zaznaczył, że „ochrona zdrowia to nie jest przestrzeń do politycznych trików i chwytów”. Wyraził nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie przyniesie konkretne propozycje rozwiązań.

Prezydent podziękował wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego. Zwrócił uwagę na nieobecność minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy. – To obowiązek pani minister, tym bardziej, że spotykała się z moim doradcą prof. Piotrem Czauderną, gdy szukała sposobu na załatanie dziury finansowej w ochronie zdrowia. Zdrowie ma łączyć, żałuję, że zabrakło czasu na otwartą rozmowę na tym dzisiejszym forum, bo to była dla pani minister okazja i szansa do spotkania i długiej rozmowy z pacjentami, profesjonalistami medycznymi i zarządzającymi w ochronie zdrowia – stwierdził Karol Nawrocki.

AB, prezydent.pl

NaszDziennik.pl