logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Marianna Popiełuszko honorową obywatelką

Czwartek, 6 czerwca 2013 (10:25)

Marianna Popiełuszko, matka bł. Jerzego Popiełuszki, zostanie honorową obywatelką województwa kujawsko-pomorskiego. Nadanie tytułu nastąpi jutro podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Matka polskiego męczennika odwiedzi także Radio Maryja.

Uchwałę w sprawie nadania Mariannie Popiełuszko wyróżnienia przyjął Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 maja br. Natomiast uroczystość jego wręczenia odbędzie się w ramach obchodów święta województwa. Rozpocznie się ona o godz. 16.00 w Toruniu.

„Przez splot polskich dramatów jej postać związana jest z województwem kujawsko-pomorskim, gdzie w sposób szczególny pielęgnuje się pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce. Ta pamięć wykracza też dalej i obejmuje w naturalny sposób osoby, które z ks. Jerzym były szczególnie związane. Dzisiaj, nadając honorowe obywatelstwo województwa kujawsko-pomorskiego, społeczność regionu oddaje hołd osobie, która dla wielu z nas jest przykładem bezwarunkowej rodzicielskiej miłości okupionej dramatem, ale jednocześnie opromienionej postawą przebaczenia, tak potrzebnej w dzisiejszych czasach” – napisano w uzasadnieniu do uchwały sejmiku. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił tamtejszy marszałek Piotr Całbecki.

Matka bł. ks. Jerzego jest trzecim w historii regionu kujawsko-pomorskiego jego honorowym obywatelem.

W zaplanowanym programie dwudniowej wizyty w województwie kujawsko-pomorskim przewidziano spotkanie z ks. bp. Andrzejem Suskim, ordynariuszem diecezji toruńskiej, a także z władzami regionu, harcerzami, dziećmi i młodzieżą.

Pani Marianna Popiełuszko będzie gościła także w Radiu Maryja.

Marianna Popiełuszko będzie uczestniczyła również w nabożeństwach sprawowanych w Toruniu, Bydgoszczy oraz we Włocławku. Ponadto odwiedzi miejsca pamięci poświęcone polskiemu błogosławionemu.

Izabela Kozłowska

Aktualizacja 6 czerwca 2013 (10:26)

NaszDziennik.pl