logo
logo

Zdjęcie: arch/ Inne

„Powstanie 1863 - Gorzka chwała” rusza w tournée

Niedziela, 30 czerwca 2013 (19:05)

Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2013 (11:22)

Wystawa „Powstanie 1863 – Gorzka chwała” powstała z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rusza w letnie tournée. Jest ona prezentowana w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”.

Od wczoraj wystawa zaprezentowana jest w Centrum Regionalnym przy nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu (woj. mazowieckie). Centrum mieści się na terenie zwoleńskiej parafii podwyższenia Krzyża Świętego.

– Przez cały rok organizujemy w różnych częściach Polski wydarzenia związane z projektem oddającym hołd walczącym w Powstaniu Styczniowym. Zdecydowaliśmy się na prezentowanie wystawy „Powstanie 1863 – Gorzka chwała” również latem, bowiem najwięcej naszych inicjatyw odbywać się będzie właśnie w sezonie wakacyjnym. W tym czasie wiele ośrodków muzealnych, kulturalnych ogranicza swoje funkcjonowanie. My chcemy dotrzeć z wystawą, zainteresować nią jak najszersze grono odbiorców, którzy w ciągu roku nie mieliby czasu na odwiedzenie jej – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl kompozytor Robert Grudzień, autor projektu.

Ekspozycja „Powstanie 1863 – Gorzka chwała” składa się z trzydziestu plansz, a przygotowana jest przez ekspertów z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

– Jest to historia Powstania Styczniowego w „pigułce”. Prezentowane są na niej największe postacie związane z tym wielkim narodowym zrywem. Wystawa pokazuje ponadto miejsca, w których odbywały się największe walki. Jest ona szybką lekcją historii szczególnie dla dzieci i młodzieży. Przypomina o tym niezwykle ważnym wydarzeniu w dziejach naszej Ojczyzny – wskazał nasz rozmówca. Jak dodał wystawa prezentowana będzie m. in. w muzeach, ośrodkach kultury i kościołach.

Patronat honorowy nad wystawą objęli m. in. JE ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz JE ks. bp Henryk Tomasik, pasterz Kościoła radomskiego.

W najbliższych dniach wystawa będzie prezentowana m. in. w: Stalowej Woli w Klasztorze Ojców Kapucynów (02-09 lipca br.), Lublinie w kościele pw. św. Rodziny (10-14 lipca br.), Jędrzejowie w Klasztorze Cystersów (23-28 lipca), Częstochowie w Klasztorze Ojców Paulinów (04-08 sierpnia br.), Stromcu w kościele pw. św. Jana Chrzciciela (18 sierpnia br.), Radomiu w kurii diecezjalnej na I piętrze (19–23 sierpnia br.), Trzebnicy w bazylice pw. św. Jadwigi Śląskiej (25 sierpnia br.). Letnie tournée wystawa zakończy w trzebnickim starostwie powiatowym, gdzie będzie prezentowana w dniach 26-30 sierpnia br. Wykaz wszystkich miejscowości, gdzie będzie prezentowana wystawa dostępny jest tutaj.

W ramach ogólnopolskiego projektu autorstwa Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność” w całej Polsce odbędzie się około stu różnych wydarzeń. Koncerty, spektakle, warsztaty, a także promocje książek, wystawy przeprowadzane są w dniach 20.01 – 09.12.2013 roku.

W projekt zaangażowanych jest wielu wybitnych polskich artystów, m.in. Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik czy Krzysztof Globisz. Jak wyjaśnił Robert Grudzień,  projekt upamiętniający Powstanie Styczniowe cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – Wiele osób zgłasza się do nas, abyśmy zorganizowali koncert w ich miejscowości, szkole. Bardzo cieszy nas, że zainteresowanie projektem jest tak duże – podkreślił kompozytor.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl