logo
logo

Zdjęcie: M.Austyn/ Nasz Dziennik

Dotknąć historii

Sobota, 3 sierpnia 2013 (02:10)

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

W najbliższy wtorek z krakowskich Oleandrów po raz 48. wyruszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Śladami legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego podąży prawie 500 osób.

To już 99 lat, jak strzelcy „poszli czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Rankiem, 6 sierpnia, ich śladami, wiodącymi z krakowskich Oleandrów do Kielc, wyruszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Weźmie w nim udział prawie 500 osób: kombatantów, strzelców, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, a także oddział kawalerii w barwach pułków ułanów II RP. Wedle zapowiedzi organizatorów marszu, najmłodszy uczestnik będzie miał 11 miesięcy, a najstarszy przeszło 80 lat.

– Marsz ma formułę radosnego obcowania z patriotyzmem i dziejami polskiego oręża. I może właśnie dlatego gromadzi tak wielu uczestników, którzy w okresie wakacji chcą przez wysiłek fizyczny i obecność na trasie z krakowskich Oleandrów po kielecką „Czwórkę” wznieść żywy pomnik bohaterom naszej wolności, spotkać się z historią i udowodnić, że patriotyzm to przygoda z Ojczyzną – mówi Jan Józef Kasprzyk, komendant marszu.

Podczas wędrówki będzie można uczestniczyć w prelekcjach, spotykać się z uczestnikami walk o niepodległość, odwiedzić miejsca pamięci narodowej, ale też rywalizować w zawodach strzeleckich, marszobiegu, konkursach edukacyjnych i wziąć udział w licznych zajęciach kulturalno-oświatowych.

– Jesteśmy w miejscach, w których historia się działa, możemy jej dotknąć. Odwiedzamy miejsca, w których legioniści toczyli bitwy, zwiedzamy kwatery Józefa Piłsudskiego i jego sztabu, np. w Jędrzejowie, Książu Wielkim czy Kielcach. W takich okolicznościach, także przy ognisku, z udziałem uczestników walk o niepodległość, inaczej opowiada się młodym ludziom o wydarzeniach z przeszłości. Przynosi to efekty zdecydowanie lepsze niż nauka przekazana w murach szkolnych, szczególnie że nauka historii poprzez fatalne decyzje obecnego rządzą została zredukowana właściwie do minimum – podkreśla komendant w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Z Krakowa do Kielc

W tym roku Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej poprzedzi pokaz filmu „Cichociemni”, spotkanie z Wacławem Szaconiem – żołnierzem wyklętym (4 sierpnia, godz. 15.00, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12) i otwarcie węgierskiej wystawy „W naszej pamięci/Emlékeinbem” poświęconej Andrzejowi Przewoźnikowi (5 sierpnia, godz. 12.00, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35).

W tym dniu (o godz. 16.30) odbędzie się też przemarsz z Oleandrów na Wawel z udziałem orkiestry i kompanii honorowej Wojska Polskiego, gdzie odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny, a następnie odbędzie się apel i złożenie kwiatów na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – honorowego protektora marszu w latach 2006-2009.

O godz. 19.00 na Małym Rynku rozpocznie się koncert piosenek legionowych. O 21.30 przewidziany jest apel wieczorny i złożenie kwiatów przy pomniku Marszałka Piłsudskiego przy ulicy jego imienia. Następnego dnia (6 sierpnia) o godz. 7.00 nastąpi wymarsz z Oleandrów. O godz. 9.45 marsz dotrze do Michałowic, gdzie odbędą się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową.

Wieczorem marsz dotrze do Słomnik. 7 sierpnia uczestnicy wydarzenia przejdą przez Miechów i udadzą się do Książa Wielkiego. W kolejnych dniach przejdą przez Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny i Bolechowice. Stąd 12 sierpnia wyruszą w stronę Kielc, gdzie o godz. 12.30 przemaszerują ul. ks. Piotra Ściegiennego na cmentarz Wojskowy, tam złożą kwiaty na mogiłach poległych legionistów oraz przy kapliczce NMP przy ul. Spacerowej.

O godz. 13.30 marsz dotrze pod pomnik Czynu Legionowego („Czwórki Legionowej”), gdzie komendant marszu złoży meldunek. O godz. 14.00 nastąpi przemarsz pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, tam odbędzie się Apel Poległych, zostaną złożone kwiaty w muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam marsz będzie oficjalnie zakończony. To jednak nie koniec drogi, bo delegacja jego uczestników uda się na Jasną Górę, gdzie dołączy do pielgrzymki Wojska Polskiego.

Marsz odbywa się na pamiątkę wydarzeń z 1914 roku. 6 sierpnia na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa wyruszyła w kierunku Kongresówki. W Michałowicach obalono słupy graniczne rozdzielające tereny zaboru rosyjskiego i austriackiego. Potem zajęto będące w rękach Rosjan Słomniki, Miechów i Jędrzejów, by 12 sierpnia dotrzeć do Kielc.

Po raz pierwszy marsz śladami Kadrówki wyruszył w 1924 roku – była to inicjatywa byłych legionistów. Odbywał się on nieprzerwanie do 1939 roku. Okupacja niemiecka oraz wejście do Polski Armii Czerwonej i objęcie władzy przez komunistów spowodowały, że przez wiele lat marsz nie mógł być organizowany. Do tej idei powrócono w 1981 roku i mimo represji komunistycznych władz – bo marsz był patriotyczną demonstracją – był on kontynuowany także w kolejnych latach. Po 1989 roku marsz wrócił do formuły przedwojennej.

Marcin Austyn

Nasz Dziennik