Kilkanaście tysięcy osób z całego świata wzięło udział w XIII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Zakończył on dwudniowe uroczystości w Białymstoku mające na celu przypominać historię od czasów zaborów, wywózek ogromnej rzeszy Polaków na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania już do Ojczyzny żywi nie wrócili.
W tegorocznym marszu uczestniczyli nie tylko sybiracy, ale również harcerze oraz młodzież szkolna z całej Polski, m.in. ze szkół noszących imię sybiraków, wnukowie i dzieci wywiezionych na Wschód. Było też 260 pocztów sztandarowych, tysiące mieszkańców miasta oraz przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych. W tym roku marsz upamiętnił ważne dla sybiraków rocznice – 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków.
W kościele pw. Ducha Świętego uroczystej Eucharystii w intencji żywych i zmarłych sybiraków, o Miłosierdzie Boże dla ich prześladowców oraz za młode pokolenie Polaków przewodniczył JE ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki.
Po Mszy św. odbyły się wieńczące całość oficjalne uroczystości przy Pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka. Przy nim złożone są urny z prochami nieznanych osób, które zginęły podczas wywózek na Wschód i w czasie zesłania. Na murze okalającym na centralnie umieszczonym ogromnym krzyżu, wykonanym z kolejowych szyn, znajdują się tablice z nazwiskami wywiezionych, m.in. gen. Władysława Andersa czy białostoczanina – prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Wydarzeniem podczas tegorocznego marszu było przekazanie sztandaru Związku Sybiraków powstającemu w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.
Było ono, obok miasta, współorganizatorem sybirackich uroczystości. Jest już opracowanie architektoniczne przyszłej siedziby muzeum – pierwszego tego typu w Polsce. Ma ono powstać do roku 2016. Nowoczesny budynek muzeum stanie na terenie dawnych magazynów wojskowych (1,5 hektara). Na eksponowanej obecnie wystawie (Rynek Kościuszki) prezentowane są pamiątki przekazane przez sybiraków muzeum.