logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: M.Marek/ Nasz Dziennik

Oddali hołd Przemyskim Orlętom

Poniedziałek, 9 września 2013 (21:31)

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Po bezdrożach Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy uczestnicy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w drodze z Kresów dawnej Rzeczypospolitej do Wiednia podczas dzisiejszego etapu ze Lwowa do Krakowa po drodze odwiedzili Przemyśl i Jarosław.

Goszcząc w Przemyślu, oddali hołd Przemyskim Orlętom i modlili się w intencjach ofiar wojny polsko-bolszewickiej 1918-1920.

Z kolei w Jarosławiu pod pomnikiem Pamięci Narodowej poświęconym ofiarom Katynia i Smoleńska, przed kościołem pw. Chrystusa Króla, oddali hołd ofiarom katastrofy rządowego tupolewa.

Zanim uczestnicy motocyklowej wyprawy dotarli do Polski odwiedzili Wilno, Moskwę i Kijów. Byli też w Smoleńsku, Katyniu, Kamieńcu Podolskim, Hucie Pieniackiej, a więc w miejscach, o których nie można było mówić, zakazanych i systemowo wymazywanych z pamięci.

W sumie przemierzając szlakiem polskiej historii – także jej tragicznych miejsc, w ciągu trzech tygodni pokonają ponad 7,5 tysiąca kilometrów. Dotrą też do Wiednia. W ten sposób chcą uczcić 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej i zwycięstwa polskiego oręża pod wodzą Jana III Sobieskiego.

XIII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zakończą 15 września pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie. Jak podkreślają, możliwość podróżowania po miejscach związanych z historią przodków to coś więcej niż motocyklowa przygoda. Poprzez swój trud chcą dać świadectwo i przywracać pamięć prawdziwej historii Polski.                

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl