logo
logo

Zdjęcie: A.Białous/ Nasz Dziennik

W rycie trydenckim i z honorami

Wtorek, 10 września 2013 (02:00)

15 września nastąpi poświęcenie pierwszego w Polsce cmentarza wojennego powstańców listopadowych. Uroczystości w Sokołdzie będą miały wymiar międzynarodowy – dowiedział się „Nasz Dziennik”.

Szczątki 46 powstańców, które w niedzielę spoczną w mauzoleum, zostały odnalezione w jamie grobowej na Kopnej Górze w roku 2009.

Uroczystości rozpoczną się już w sobotę wieczorem. O godz. 19.00 w kaplicy Buchholtzów na cmentarzu katolickim w Supraślu, gdzie w trumnach spoczywają szczątki 46 powstańców listopadowych, odprawiona zostanie Msza św. w rycie trydenckim, jaki obowiązywał w roku 1831.

Trumnom bohaterów będą asystować harcerze, którzy przyjadą z Warszawy i z całego Podlasia. Również w sobotę w Supraślu zaplanowano m.in. pokaz dokumentalnego filmu Adama Sikorskiego „Nad Sokołdę śmierć przyszła nad ranem”, który relacjonuje zakończone sukcesem prace poszukiwawcze jamy grobowej powstańców listopadowych na Kopnej Górze. Po filmie zaplanowano spotkanie z jego autorem.

Obecność w Supraślu i Sokołdzie zapowiada też coraz więcej grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

Główne uroczystości rozpoczną się w niedzielę w Supraślu. O godz. 13.00 nastąpi uroczyste wyprowadzenie 46 trumien z kaplicy. W asyście żołnierzy 18. Pułku Rozpoznawczego z jednostki w Białymstoku zostaną one przewiezione na pierwszy w Polsce cmentarz wojenny powstańców listopadowych w Sokołdzie na Kopnej Górze. Oprawę muzyczną, zgodnie z decyzją MON, ma zapewnić Orkiestra Wojskowa z Siedlec oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, który na Kopnej Górze wykona koncert pieśni patriotycznych z okresu Powstania Listopadowego.

Około godziny 14.00 rozpocznie się w Sokołdzie uroczysta Msza św., odprawiona pod przewodnictwem JE ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego. Kazanie wygłosi ks. komandor Zbigniew Rećko z katedry polowej Wojska Polskiego.

Po Eucharystii 46 trumien ze szczątkami powstańców listopadowych zostanie złożonych w mogiłach. Uroczystości na Kopnej Górze organizują m.in. gmina Supraśl, Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Collegium Suprasliense. Będą w nich uczestniczyć m.in. przedstawiciele ambasad litewskiej oraz belgijskiej.

– Udział ambasadora Belgii wynika z historycznego faktu, że wybuch Powstania Listopadowego spowodował, iż zajęta tłumieniem powstania w Polsce Rosja przestała się sprzeciwiać uzyskaniu niepodległości przez Belgię – tłumaczy główny organizator uroczystości dr Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, a jednocześnie historyk.

Z kolei ambasador Litwy w Warszawie Loreta Zakarevičienė objęła uroczystości swoim patronatem, ponieważ polegli pod Kopną Górą powstańcy przedzierali się z Wilna do Warszawy. Duży powstańczy oddział dowodzony był przez pułkownika Józefa Zaliwskiego, jednego z głównych inicjatorów wybuchu Powstania Listopadowego.

Organizatorzy zaprosili także szefa MON Tomasza Siemoniaka, który dotąd nie potwierdził swojej obecności. Natomiast prezydent Bronisław Komorowski odpowiedział, że tego dnia musi wziąć udział w dożynkach prezydenckich w Spale.

Adam Białous

Nasz Dziennik