Ponad tysiąc uczniów i nauczycieli z powiatu białobrzeskiego wysłuchało koncertu Alicji Węgorzewskiej, Jerzego Zelnika i Roberta Grudnia.
Koncert poświęcony Dionizemu Czachowskiemu odbył się wczoraj w hali sportowej w Białobrzegach (woj. mazowieckie) i uświetnił powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Był częścią ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia upamiętniającego 150. rocznicę Powstania Styczniowego.
Światowej sławy śpiewaczka rozpoczęła od repertuaru operowego, czyli arią „Lament Dydony” z opery „Dydona i Eneasz”. Jej głęboki mezzosopran zachwycił publiczność także w pieśniach patriotycznych. Atmosferę z czasów Powstania Styczniowego przybliżała poezja i fragmenty prozy recytowane i czytane przez Jerzego Zelnika. Chociaż wiersze Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida czy Artura Opmana (bardziej znanego jako Or-Ot) od lat goszczą w kanonie lektur, to w tak mistrzowskim wykonaniu nabierały nowego brzmienia.
Alicja Węgorzewska i Jerzy Zelnik biorą udział w ogólnopolskim projekcie Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”, upamiętniającym 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Każdy koncert to artystyczna opowieść o patriotyzmie, ludziach i życiu sprzed półtora wieku. W Białobrzegach postacią przewodnią był Dionizy Czachowski, jeden z najwybitniejszych dowódców Powstania, twórca wzorcowej taktyki walki partyzanckiej, pochodzący z ziemi białobrzeskiej. O miejscowościach, gdzie dorastał, i bliskich krewnych bohatera mówił komentarz historyczny autorstwa Anny Dreli, oparty na badaniach archiwalnych przeprowadzonych na potrzeby projektu „Każdemu marzy się wolność”.
Dionizy Czachowski urodził się w Niedabylu, w gminie Stromiec. Stąd też wywodzą się korzenie rodzinne Roberta Grudnia, znanego muzyka, kompozytora, solisty Filharmonii Lubelskiej, a obecnie autora projektu.
– Od dzieciństwa słyszałem opowieści dziadka o tym, jak mały Dionizy biegał po niedabylskich łąkach. Zostałem wychowany w poczuciu szacunku dla bohatera. Projekt poświęcony właśnie Czachowskiemu uważam za swój obowiązek – przyznał Robert Grudzień.
Artysta chętnie wraca do rodzinnych stron, promując sztukę i rodzinne miejscowości. W uznaniu tych zasług został honorowym obywatelem gminy Stromiec. Robert Grudzień na koncercie w Białobrzegach przybliżył też utwory Fryderyka Chopina, a wspólnie z Alicją Węgorzewską kilka pieśni wielkiego kompozytora.
Przed nastoletnią publicznością postawił pytanie o patriotyzm w naszych czasach. – Dziś stajemy przed wyborem, czy zostać w kraju, czy wyjechać za granicę za lepiej płatną pracą. W tym roku zdaję maturę, zamierzam zostać – powiedziała 18-letnia Edyta.
Koncert w Białobrzegach uświetnił powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej, na który zapraszał Andrzej Oziębło, starosta białobrzeski. Były też odznaczenia, dyplomy i gratulacje dla zasłużonych nauczycieli. Na widowni zasiedli także Dariusz Bąk, poseł, Leon Barszcz, prezes białobrzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dorota Sokołowska, dyrektor radomskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.