logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mariusz i Maciej Chajski/ Inne

Artyści dla młodzieży

Piątek, 18 października 2013 (15:55)

Ponad tysiąc uczniów i nauczycieli z powiatu białobrzeskiego wysłuchało koncertu Alicji Węgorzewskiej, Jerzego Zelnika i Roberta Grudnia.

Koncert poświęcony Dionizemu Czachowskiemu odbył się wczoraj w hali sportowej w Białobrzegach (woj. mazowieckie) i uświetnił powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Był częścią ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia upamiętniającego 150. rocznicę Powstania Styczniowego.

Światowej sławy śpiewaczka rozpoczęła od repertuaru operowego, czyli arią „Lament Dydony” z opery „Dydona i Eneasz”. Jej głęboki mezzosopran zachwycił publiczność także w pieśniach patriotycznych. Atmosferę z czasów Powstania Styczniowego przybliżała poezja i fragmenty prozy recytowane i czytane przez Jerzego Zelnika. Chociaż wiersze Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida czy Artura Opmana (bardziej znanego jako Or-Ot) od lat goszczą w kanonie lektur, to w tak mistrzowskim wykonaniu nabierały nowego brzmienia.

Alicja Węgorzewska i Jerzy Zelnik biorą udział w ogólnopolskim projekcie Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”, upamiętniającym 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Każdy koncert to artystyczna opowieść o patriotyzmie, ludziach i życiu sprzed półtora wieku. W Białobrzegach postacią przewodnią był Dionizy Czachowski, jeden z najwybitniejszych dowódców Powstania, twórca wzorcowej taktyki walki partyzanckiej, pochodzący z ziemi białobrzeskiej. O miejscowościach, gdzie dorastał, i bliskich krewnych bohatera mówił komentarz historyczny autorstwa Anny Dreli, oparty na badaniach archiwalnych przeprowadzonych na potrzeby projektu „Każdemu marzy się wolność”.

Dionizy Czachowski urodził się w Niedabylu, w gminie Stromiec. Stąd też wywodzą się korzenie rodzinne Roberta Grudnia, znanego muzyka, kompozytora, solisty Filharmonii Lubelskiej, a obecnie autora projektu.

– Od dzieciństwa słyszałem opowieści dziadka o tym, jak mały Dionizy biegał po niedabylskich łąkach. Zostałem wychowany w poczuciu szacunku dla bohatera. Projekt poświęcony właśnie Czachowskiemu uważam za swój obowiązek – przyznał Robert Grudzień.

Artysta chętnie wraca do rodzinnych stron, promując sztukę i rodzinne miejscowości. W uznaniu tych zasług został honorowym obywatelem gminy Stromiec. Robert Grudzień na koncercie w Białobrzegach przybliżył też utwory Fryderyka Chopina, a wspólnie z Alicją Węgorzewską kilka pieśni wielkiego kompozytora.

Przed nastoletnią publicznością postawił pytanie o patriotyzm w naszych czasach. – Dziś stajemy przed wyborem, czy zostać w kraju, czy wyjechać za granicę za lepiej płatną pracą. W tym roku zdaję maturę, zamierzam zostać – powiedziała 18-letnia Edyta.

Koncert w Białobrzegach uświetnił powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej, na który zapraszał Andrzej Oziębło, starosta białobrzeski. Były też odznaczenia, dyplomy i gratulacje dla zasłużonych nauczycieli. Na widowni zasiedli także Dariusz Bąk, poseł, Leon Barszcz, prezes białobrzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dorota Sokołowska, dyrektor radomskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Kamila Wrzesińska

NaszDziennik.pl