logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch./ Inne

Opowiedz mi o ks. Jerzym

Wtorek, 26 listopada 2013 (17:47)

Projekt „Opowiedz mi o ks. Jerzym” to próba przybliżenia osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki młodemu pokoleniu poprzez wspomnienia osób, które na swojej drodze spotkały tego niezwykłego, błogosławionego kapłana. 

Na czym polega ten projekt? Ponad 50 przyjaciół i współpracowników bł. ks. Jerzego Popiełuszki swoimi wspomnieniami obrazuje sylwetkę tego odważnego kapłana, który stał się męczennikiem walki za wolność.

– Portal PolakPotrafi.pl zbiera środki na wydanie ogólnodostępnej fonoteki „Opowiedz mi o ks. Jerzym”. Nagrano już ponad 50 przyjaciół i współpracowników ks. Jerzego. Zadanie niełatwe ze względu na wybranie 60-minutowego materiału na krążek z ponad 30 godzin dotychczasowych nagrań. Jeśli powiedzie się projekt na PolakPotrafi.pl, to płyta ujrzy światło dzienne w pierwszych miesiącach 2014 roku, w którym 19 października przypadnie 30. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Premiera fonoteki zaplanowana jest wstępnie na dzień przed rocznicą – wyjaśnia w rozmowie z NaszymDzieniiem.pl Bartosz Nowak, specjalista ds. kontaktów z mediami z portalu PolakPotrafi.pl.

Jak dodaje Nowak, niezależnie od tego, czy uda się wydać fonotekę na płycie, pojawi się ona w internecie. – Dlaczego? Bo jest to często główne źródło informacji o świecie dla pokoleń, którzy początek lat 80. pamiętają zza szczebelków łóżeczek i z perspektywy dziecięcego wózka lub jeszcze ich na tym świecie nie było. Trudniej natomiast spotkać tych, którzy znali ks. Jerzego i mają o nim dużo do opowiedzenia – wyjaśnia Nowak.

Swoje, nierzadko wzruszające, wspomnienie o błogosławionym nagrali m.in. śp. Józef Glemp, s. Andrzeja Biała CSL, dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek, która gościła ks. Jerzego w Loretto pod Warszawą, ks. Czesław Banaszkiewicz, wikariusz i rezydent parafii św. Stanisława Kostki, ks. Jan Sochoń, zaangażowany w proces beatyfikacyjny, przesłuchiwał mordercę ks. Jerzego, Katarzyna Soborak, postulator w procesie beatyfikacyjnym, dyrektor Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Jerzego Popiełuszki, Andrzej Melak, Halina Łabonarska, Katarzyna Łaniewska oraz ks. Feliks Folejewski i wielu innych.  

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl