Centrum Sztuki Współczesnej, znane z prowokacyjnych ekspozycji i obrażania uczuć katolików m.in przez wyświetlenie bluźnierczego filmu, po raz kolejny dopuszcza się przedsięwzięć wymierzonych przeciwko chrześcijanom.
Tym razem CSW w czwartek, 12 grudnia organizuje pseudodebatę pt. „Na czym polega wartość artystycznej prowokacji?”, która podejmie temat profanacji krzyża przez pseudoartystę Jacka Markiewicza oraz protestów w sprawie zaprzestania wyświetlania filmu profanującego krzyż. Co więcej, w tej „dyskusji” udział weźmie m.in. Adam Darski, zadeklarowany satanista, który dopuścił się zniszczenia Biblii oraz oskarżony jest o podpalenie krzyży.
Wśród uczestników planowanej debaty będą także Kamil Sipowicz i Magdalena Środa, znana z antykościelnych wypowiedzi.
Wobec skandalicznych ekspozycji i działań podejmowanych przez Fabio Cavallucciego, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej, Anna Sobecka, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wystosowała pismo do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, o odwołanie dyrektora tego centrum.
„W świetle skandalicznych działań władz Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski wymierzonych w wielomilionową rzeszę obywateli Polski, brak takiej decyzji z Pana strony zostanie jednoznacznie odczytany jako przyzwolenie dla tego typu działań i jednocześnie będzie sygnałem dla opinii publicznej, że w Polsce oficjalne czynniki państwowe popierają walkę z Bogiem i Kościołem katolickim” – czytamy w wystosowanym piśmie.
– W ubiegłym miesiącu dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej pozwolił na prezentację filmu, na którym pseudoartysta Jacek Markiewicz dopuszcza się profanacji krzyża – wyjaśniła na antenie Radia Maryja poseł Anna Sobecka, członek sejmowej komisji kultury.
Na wniosek posłów PiS zwołano w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Ma się ono odbyć 10 grudnia, we wtorek, o godz. 12.30. Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.
Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie obrazy uczuć religijnych przez prezentowany w CSW film „Adoracja”. Przeciwko filmowi protestowało wiele osób: biskupi, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz rzesze katolików z całej Polski. Przed CSW odbywały się demonstracje, w samym Centrum zaś prowadzono modlitwę ekspiacyjną za zniewagę krzyża oraz w intencji jak najszybszego zamknięcia tej wystawy.