logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Pseudodebata w CSW

Poniedziałek, 9 grudnia 2013 (09:59)

Aktualizacja: Poniedziałek, 9 grudnia 2013 (15:13)

Centrum Sztuki Współczesnej, znane z prowokacyjnych ekspozycji i obrażania uczuć katolików m.in przez wyświetlenie bluźnierczego filmu, po raz kolejny dopuszcza się przedsięwzięć wymierzonych przeciwko chrześcijanom.

Tym razem CSW w czwartek, 12 grudnia organizuje pseudodebatę pt. „Na czym polega wartość artystycznej prowokacji?”, która podejmie temat profanacji krzyża przez pseudoartystę Jacka Markiewicza oraz protestów w sprawie zaprzestania wyświetlania filmu profanującego krzyż. Co więcej, w tej „dyskusji” udział weźmie m.in. Adam Darski, zadeklarowany satanista, który dopuścił się zniszczenia Biblii oraz oskarżony jest o podpalenie krzyży.

Wśród uczestników planowanej debaty będą także Kamil Sipowicz i Magdalena Środa, znana z antykościelnych wypowiedzi.

Wobec skandalicznych ekspozycji i działań podejmowanych przez Fabio Cavallucciego, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej, Anna Sobecka, poseł Prawa i Sprawiedliwości,  wystosowała pismo do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, o odwołanie dyrektora tego centrum.

„W świetle skandalicznych działań władz Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski wymierzonych w wielomilionową rzeszę obywateli Polski, brak takiej decyzji z Pana strony zostanie jednoznacznie odczytany jako przyzwolenie dla tego typu działań i jednocześnie będzie sygnałem dla opinii publicznej, że w Polsce oficjalne czynniki państwowe popierają walkę z Bogiem i Kościołem katolickim” – czytamy w wystosowanym piśmie.

– W ubiegłym miesiącu dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej pozwolił na prezentację filmu, na którym pseudoartysta Jacek Markiewicz dopuszcza się profanacji krzyża  – wyjaśniła na antenie Radia Maryja poseł Anna Sobecka, członek sejmowej komisji kultury.

Na wniosek posłów PiS zwołano w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Ma się ono odbyć 10 grudnia, we wtorek, o godz. 12.30. Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie obrazy uczuć religijnych przez prezentowany w CSW film „Adoracja”. Przeciwko filmowi protestowało wiele osób: biskupi, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz rzesze katolików z całej Polski. Przed CSW odbywały się demonstracje,  w samym Centrum zaś prowadzono modlitwę ekspiacyjną za zniewagę krzyża oraz w intencji jak najszybszego zamknięcia tej wystawy.

MM

NaszDziennik.pl