logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Radość w świetle ,,Zapisków więziennych” Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Wtorek, 24 grudnia 2013 (09:32)

Najnowszy wpis dr Gabrieli Masłowskiej opublikowany na blogAID

 

Szanowni Państwo!

Warto często, zwłaszcza w sytuacjach różnych trudnych doświadczeń, przypominać sobie treść "Zapisków więziennych" Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

W Wigilię, 24 grudnia 1954 roku, Prymas Wyszyński w Prudniku Śląskim pisał: "Wszyscy nasi przeciwnicy, pomimo swej woli, współdziałają z nami, przyczyniają się do dzieła wyzwolenia w nas Bożych sił. Może i nie przypuszczają, jak wielką przysługę okazują człowiekowi, który umie korzystać z łaski Bożej, który chce korzystać z łaski cierpienia. Cóż to znaczy, że chcą mi być "wrogami", kiedy ja widzę w nich przyjaciół i współpracowników w dziele mojego odkupienia?

 

A najskuteczniejszą drogą do zwalczenia w sobie smutku jest wspomnienie na mądrość, dobroć, miłość i doskonałość Boga, którego wszystkie dzieła są doskonałe. – A więc i te, które mnie dotyczą. W każdym czynie Boga jest tylko mądrość, tylko dobroć, tylko miłość. Może nie rozumiem ich do końca, może myślę zaledwie promykami świateł. Ale pełna światłość objawia się, gdy rozumiem sens działania Bożego.

 

Nie można uwolnić się od myśli, co zrobiłby święty Paweł dziś, gdyby chodził po moim korytarzu? Może wziąłby opłatek i poszedł na dół, by powiedzieć dozorcy: "Bracie!". Czy pytałby o światopogląd? Czy lękałby się przekroczenia "regulaminu"? – A tak by człowiek pragnął mieć tyle wolności, by przynajmniej każdemu mógł powiedzieć: "Bracie mój!". Chyba nie byłaby to "niedozwolona propaganda".

 

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć Państwu życzenia.

 Niech ten wyjątkowy czas, gdy Słowo ciałem się stanie, napełni każdego z nas ufnością i otuchą, byśmy z sercem rozradowanym wkroczyli w Nowy Rok.

 

Życzy Poseł Gabriela Masłowska oraz Pracownicy Biura Poselskiego

NaszDziennik.pl