Sąd Rejonowy w Rzeszowie uniewinnił trzech oskarżonych o spowodowanie poważnych strat w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego podczas tworzenia portalu internetowego Wrota Podkarpackie.
Sprawa, którą badało m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne, sięga lat 2004-2007. W styczniu 2010 r. prokuratura oskarżyła trzech urzędników Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie: Jarosława G., Grzegorza W. i Krzysztofa S., którzy nadzorowali wart 2,7 miliona złotych projekt, o niedopełnienie obowiązków służbowych i poświadczanie nieprawdy w dokumentach.
W ocenie prokuratury, były dyrektor departamentu promocji, były kierownik ds. zarządzania oraz kierownik biura obsługi informatycznej mieli potwierdzać wykonanie zleconych prac wynikających z umów, które w rzeczywistości nie były przeprowadzone bądź zostały wykonane niezgodnie z zamówieniem. Chodzi o to, że prace związane z wykonaniem i rozbudową portalu były odbierane indywidualnie, a nie komisyjnie, co dodatkowo sprzyjało korupcji.
Portal Wrota Podkarpackie, który w założeniu miał umożliwić petentom m.in. załatwianie spraw bez wychodzenia z domu, nie posiadał angielskiej i niemieckiej wersji językowej, ponadto petenci, którzy chcieli złożyć wnioski, mieli problemy z logowaniem. Ponadto według CBA wyszukiwarka internetowa portalu została uruchomiona dopiero pół roku po odbiorze, a szereg prac przy tworzeniu portalu mieli wykonać pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, a nie firma Comarch, która wzięła za to pieniądze. W efekcie powstałych zaniedbań Urząd Marszałkowski w Rzeszowie miał stracić ponad pół miliona złotych.
W toku śledztwa oskarżeni nie przyznali się do winy. Prokurator domagał się dla nich od 1 do 3 lat więzienia. Sąd dzisiaj oczyścił ich z zarzutów. Uznał, że umowy, które stanowiły podstawę realizacji projektu, zostały przez urząd marszałkowski źle przygotowane, ale nie było w tym winy oskarżonych, którzy według sądu swoją pracę wykonali bez zarzutu. Wyrok nie jest prawomocny.