logo
logo

Zdjęcie: A. Kulesza/ Nasz Dziennik

Wielkopolski marzec dla niezłomnych

Poniedziałek, 17 lutego 2014 (02:02)

Kilka tysięcy darmowych broszur, marsze, koncerty, pokazy i wieczornice w hołdzie uczestnikom antykomunistycznego powstania przygotowuje Wielkopolska.

Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu zaprasza na tegoroczne uroczystości w stolicy Wielkopolski i okolicach. Patronat honorowy nad nimi objął ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W skład honorowego komitetu weszli m.in.: płk Jan Górski, por. Tadeusz Inglot, mjr Ludwik Misiek, płk Jan Podhorski, Zbigniew Tuszewski i por. Zenon Wechmann. Współorganizatorami akcji są także Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Kibolski Klub Dyskusyjny Lecha Poznań, Klub Inteligencji Katolickiej, Korporacje Akademickie „Chrobria” i „Hermesia”, Stowarzyszenie „Polski Klub Kawaleryjski”, ZHR, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Wielkopolska, NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska i Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile.

Przy okazji marcowych imprez wydana została również książka „Do końca wierni Żołnierze Wyklęci 1944-1963” pod redakcją Dariusza Piotra Kucharskiego i Rafała Sierchuły. Ta okolicznościowa publikacja ma na celu upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Autorzy opisują w niej działalność zbrojnego podziemia antysowieckiego i antykomunistycznego z lat 1944-1963, od Odry i Nysy po granicę ryską II RP. Książka jest opatrzona fotografiami i będzie rozdawana w trakcie uroczystości w Poznaniu i kilku innych miastach. Teksty do niej napisali m.in. Leszek Długosz, dr Rafał Drabik, Tomasz Greniuch, dr Waldemar Handke, dr Wojciech Jerzy Muszyński, Tadeusz Płużański, Michał Wołłejko, Leszek Żebrowski.

Doktor Dariusz Piotr Kucharski tłumaczy, że jest popyt na informacje o powojennym podziemiu, bo wielu uczniów, a nawet nauczycieli nie wie, że do 1963 r. istniał w Polsce zbrojny i cywilny opór wobec sowietyzacji. Książka będzie wydana sumptem całkowicie społecznym.

– To publikacja okazjonalna i na razie wydrukowaliśmy kilka tysięcy nakładu. Publikacja liczy około 100 stron, a autorzy poruszają w niej dzieje żołnierzy wyklętych. Założeniem jej jest dotarcie do ogółu społeczeństwa, szczególnie do tych 13 miejscowości, w których organizujemy tegoroczne uroczystości – mówi dr Kucharski.

Przyznaje jednak, że najważniejsi są uczniowie i ludzie młodzi. – Co cieszy, jest wśród nich naprawdę duże zainteresowanie tym tematem – dodaje.

„Chłopaki, wracajcie do domu”

Już 27 lutego (czwartek) w pałacu Działyńskich w Poznaniu o godz. 17.00 odbędzie się promocja publikacji Marty Szczesiak-Ślusarek „Druga wojna światowa. Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek” i dr. Rafała Sierchuły „Historia człowieka myślącego. Lech Karol Neyman 1908-1948 biografia polityczna”. Natomiast w sobotę, 1 marca, uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, ul. Fredry 11.

Po Eucharystii o godz. 11.00 ulicami: Fredry, Gwarną, Św. Marcina, al. Niepodległości przejdzie marsz pamięci. W południe przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego wystąpią z przemówieniami m.in. ks. bp Zdzisław Fortuniak, płk Jan Podhorski i przedstawiciele Społecznego Komitetu Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych: dr hab. Maciej Gloger, dr Dariusz Piotr Kucharski.

Następnie zostaną zapalone znicze, złożone kwiaty i zawiązane biało-czerwone wstęgi na drzewie – symbolu żołnierzy wyklętych przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Wartę honorową przy nim zaciągną harcerze i członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Potem w kinie Rialto o godz. 13.30 organizatorzy imprezy zaplanowali projekcję filmów dokumentalnych poświęconych żołnierzom powojennej Polski, m.in. „Oskarżenie” Grzegorza Brauna, „Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne” Iwony Bartólewskiej, „Sny utracone, sny odzyskane” Arkadiusza Gołębiewskiego. Przegląd będzie kontynuowany w niedzielę od południa, a na widzów czekają m.in. filmy pt. „Elegia na śmierć ’Roja’” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, „Mit o ’Szarym’” Grzegorza Królikiewicza, „Wyrok śmierci” Ewy Szakalickiej, a na koniec pokaz przedpremierowy filmu „Chłopaki, wracajcie do domu” Arkadiusza Gołębiewskiego, który jest kontynuacją „Kwatery Ł” opowiadającej o ekshumacjach na warszawskich Powązkach.

– Przygotowuję obecnie dwa filmy. Jeden z nich 2 marca będzie miał swoją premierę w TVP. Telewizja publiczna zaangażowała się też w produkcję filmu „Chłopcy, wracajcie do domu”. Tak jak „Kwatera Ł” odnosiła się do pierwszego etapu ekshumacji, tak druga będzie się odnosiła do rodzin ofiar. Spotykamy w nim rodziny ppor. Anatola Olechnowicza, komandora Mieszkowskiego czy „Zapory” Dekutowskiego. Chcę pokazać, że na kwaterze „Ł” rodzi się nowy rozdział historii, bo to, co próbowano zasypać i wymazać, odradza się w innym wymiarze. Ludzie, którzy przez lata byli osamotnieni ze swoją tragedią, odnaleźli się właśnie przy miejscu prac archeologicznych – opowiada reżyser Arkadiusz Gołębiewski.

Uroczystości poświęcone polskiemu podziemiu niepodległościowemu odbędą się również w Gorzowie Wielkopolskim. 2 marca w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski odprawiona zostanie Msza św., a po jej zakończeniu przewidziano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu, gdzie powstanie pomnik dedykowany niezłomnym. Również 2 marca w Jastrowie w sali Ośrodka Kultury o godz. 17.00 ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB wygłosi wykład „W duchowej szkole św. Jana Bosko. Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna ’Inka’ (1928-1947)”.

Podobne uroczystości, marsze, koncerty, pokazy filmowe i prelekcje odbędą się w kilku innych miejscowościach Wielkopolski, m.in. Lesznie, Międzychodzie, Złotowie, Wolsztynie czy Pile. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Związku Żołnierzy NSZ: www.nsz.com.

Maciej Walaszczyk

Nasz Dziennik