logo
logo
 

dr Mariusz Bechta

Potrzebujemy tego muzeum!

Środa, 26 lutego 2014 (12:08)

W najbliższą sobotę przed ministerstwem kultury odbędzie się pikieta przeciwko odrzuceniu wniosku o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. 

Odrzucenie tego wniosku  wpisuje się w toczącą się od 20 lat w Polsce wojnę kulturową. Rozgrywa się ona na różnych płaszczyznach, a priorytetem w tych zmaganiach jest pamięć i to właśnie ona jest kluczem do zrozumienia tej konkretnej sytuacji.

Nie jest to pierwsze wydarzenie tego rodzaju. Przecież z wielkim bólem powstawało Muzeum Powstania Warszawskiego, po czym okazało się ono niezwykle trafnym przedsięwzięciem. Bez wątpienia muzeum upamiętniające losy Żołnierzy Niezłomnych powinno powstać.

Niewątpliwie istnieje fenomen Żołnierzy Wyklętych, który powraca każdego roku w okolicach 1 marca, gdyż obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są przeważnie rozciągnięte na pierwsze dni marca. I bardzo dobrze – niech pamięć o nich zatacza coraz szersze kręgi w społeczeństwie.

W walce o powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych tak naprawdę nie chodzi o martwe ściany, tylko o samą świadomość, która jest kluczem do tworzenia czegoś nowego. Bynajmniej też nie chodzi o użalanie się nad przeszłością. To jest inwestycja osób żyjących w przyszłość po to, żeby mieć pewien wzorzec postaw obywatelskich, który uosabiali ci powstańcy antykomunistyczni, walcząc z reżimem komunistycznym po '44 roku.

Celem podtrzymywania pamięci o żołnierzach niezłomnych jest uruchamianie chęci zaangażowania ludzi młodych w życie lokalnej społeczności. Istotne jest dopilnowanie, żeby nie ograniczało się to jedynie do przebrania w mundur, powieszenia plakatu i pójścia do Kościoła. To ma być początek czegoś poważniejszego – długiego marszu o wyzwolenie wewnętrzne ludzi i punktem odniesienia dla ludzi młodych, którym brakuje na co dzień autorytetów.

 


Autor jest historykiem IPN, który od lat zajmuje się badaniem działalności żołnierzy NSZ i NZW.

dr Mariusz Bechta

Aktualizacja: Środa, 26 lutego 2014 (12:11)

NaszDziennik.pl