logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: wiazownica.com/ Internet

Wójt Wiązownicy podejrzany o korupcję

Czwartek, 13 marca 2014 (19:40)

Wójt gminy Wiązownica (pow. jarosławski) usłyszał osiem zarzutów prokuratorskich. Marian R. jest podejrzany m.in. o oszustwo, przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków, również w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledztwo prowadzone od kilku miesięcy przez CBA pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie dotyczy m.in. powoływania się na wpływy na terenie województwa podkarpackiego. Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w rozmowie z portalem NaszDziennik.pl powiedział, że zarzuty wobec wójta Mariana R. obejmują m.in. podejrzenie nieprawidłowości w związku z organizowanymi w latach 2009-2011 przetargami na dożywianie uczniów szkół podstawowych i gimnazjum na terenie gminy Wiązownica.

– Podejrzewamy także nieprawidłowości w związku z organizowanym w 2010 r. przetargiem na dostawę używanego samochodu ratowniczo-gaśniczego przeznaczonego na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Radawie oraz w 2011 r. samochodu osobowego na potrzeby Urzędu Gminy w Wiązownicy – zaznaczył Jacek Dobrzyński.

W trakcie śledztwa zgromadzono także dowody, które wskazują na posłużenie się nierzetelnym protokołem w celu wyłudzenia 300 tysięcy złotych dotacji z funduszy Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na remont drogi gminnej. Protokół wskazuje na uszkodzenie drogi w wyniku klęski żywiołowej, podczas gdy uszkodzenie to faktycznie było następstwem normalnego użytkowania. Wójt Marian R. nie zgadza się z zarzutami, a wnioski wyciągnięte przez prokuraturę uważa za zbyt daleko idące. Jak powiedział nam prok. Grzegorz Janicki, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, wobec wójta gminy Wiązownica Prokuratura Apelacyjna w Lublinie zastosowała  środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w wysokości 40 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju. Jednocześnie prok. Janicki zaprzeczył, jakoby sprawa wójta Mariana R. miała jakikolwiek związek z aferą korupcyjną, w której głównym podejrzanym jest były marszałek województwa podkarpackiego Mirosław K.

                                                     

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl