logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Michał Piech/ Nasz Dziennik

Sukces z historią w tle

Poniedziałek, 31 marca 2014 (13:17)

 

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

W dzieciach można obudzić żywą pasję do poznawania dziejów naszej Ojczyzny. Wiedzą o tym doskonale organizatorzy cyklu spotkań „Historia dla najmłodszych budzenie pasji”, którzy już po raz czwarty zaprezentowali widowisko historyczne. Tym razem dzieci miały okazję poznać m.in. dzieje dynastii Jagiellonów i spotkać samego króla Zygmunta III Wazę, a także porozmawiać z husarzem z Sandomierza.

Strzałem w dziesiątkę okazują się widowiska przygotowywane przez członków Jednostki Terenowej Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Maciej Sikorski, pomysłodawca i autor cyklu spotkań „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”, podkreśla, że reakcja i zaangażowanie dzieci są niezwykle budujące i motywujące do dalszej pracy. Jak wskazał nasz rozmówca, organizatorzy widowisk otrzymują od rodziców i dziadków wiele sygnałów, że najmłodsi nie mogą doczekać się kolejnych spotkań.

W miniony piątek na najmłodszych jak zawsze czekało wiele atrakcji i niespodzianek. – W czwartym odcinku cyklu spotkań „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji” przenieśliśmy się do okresu świetności I Rzeczypospolitej. Na początku dzieci zostały poproszone o odegranie specyficznej sceny. Musiały pokłonić się królowi. Dowiedziały się, że królem tym jest Zygmunt III Waza, a oni odgrywają rolę Wasyla Szujskiego i jego świty. W ten sposób zostały wprowadzone w temat hołdu Szujskich (hołd ruski). Król Zygmunt III Waza, będąc narratorem, opowiedział, jak do niego doszło – relacjonuje Maciej Sikorski.

To nie jedyne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Dzięki kilku filmom dzieci mogły poznać dzieje dynastii Jagiellonów. Ponadto zobaczyły, jak wyglądał hołd pruski i dowiedziały się, czym jest wolna elekcja.

– Wiele emocji wzbudziła obecność naszego gościa Łukasza – husarza z Sandomierza. Opowiedział on o historii husarii, a także wyjaśnił, na czym polegał fenomen tej niezwykłej formacji wojskowej. Ponadto dzieci miały okazję zapoznać się z elementami uzbrojenia i wyposażenia – wyjaśnia nasz rozmówca.

Maciej Sikorski dumy jest z wiedzy, jaką mają dzieci o tej części polskiej historii. – Zadziwiające było, jak bardzo dzieci znają tę historię i jak ona ich interesuje – dodaje.

Kolejnym elementem spotkania, który również został bardzo dobrze przyjęty przez najmłodszych, była możliwość obejrzenia makiety bitwy pod Kłuszynem. – Przybyły rycerz opowiedział szczegółowo naszym najmłodszym gościom o samej bitwie i o tym, co po niej nastąpiło. I tu wróciliśmy do punktu wyjścia, czyli do hołdu Szujskich – podkreślił pomysłodawca cyklu spotkań „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”.

Zwieńczeniem piątkowego spotkania była prezentacja pracy zbiorowej przygotowanej w czasie poprzedniego odcinka oraz wspólne zdjęcie z królem Zygmuntem III Wazą i husarzem Łukaszem.

– Cieszy nas niezmiernie, że nasza praca przyniosła taki sukces. Świadczy o tym chociażby fakt, że dzieciom trudno było wyjść ze spotkania. Maluchy przymierzały wspaniałą zbroję husarską i robiły sobie fotografie. Były radosne i szczęśliwe. To największa zapłata za naszą pracę – zaznaczył Maciej Sikorski.

A problemów organizatorzy mają coraz więcej. Niestety, barierą w przeprowadzeniu dwóch poprzednich odcinków stały się finanse. Inicjatorzy cyklu spotkań podkreślają, że zasadniczym założeniem widowisk był fakt, że mają być one bezpłatne, by każde dziecko mogło wziąć w nich udział. – Nasz projekt powstawał w całości ze środków Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego à Paulo. Niestety, nasze środki skończyły się, co zmusiło nas do odwołania dwóch poprzednich spotkań. Pieniądze nie mogą być barierą. Dlatego chciałbym zwrócić się z prośbą o przekazanie nam nawet drobnych darowizn. Każda kwota dla nas się liczy. Zainteresowanych prosimy o przysyłanie nam e-maili na adres: alinasikorska@wp.pl. Można także przekazać 1 proc. z podatku dochodowego. Aby to uczynić, w PIT należy wpisać nasz numer KRS 0000172294 z dopiskiem „Kraków, ul. Zamojskiego”. Z góry dziękuję za każde wsparcie – zaapelował nasz rozmówca.

Kolejny spektakl odbędzie się w piątek, 11 kwietnia br. Początek wyjątkowo o godz. 17.00. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie dzieci e-mailem: alinasikorska@wp.pl lub telefonicznie 530 719 801.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Izabela Kozłowska

Aktualizacja 31 marca 2014 (16:10)

NaszDziennik.pl