logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Przywrócić szacunek Janowi Pawłowi II

Wtorek, 8 kwietnia 2014 (19:50)

List poseł Anny Sobeckiej (PiS) skierowany do Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania

 

Toruń, dn. 8 kwietnia 2014 r.

Szanowny Pan

Ryszard Grobelny

Prezydent Poznania    

Szanowny Panie Prezydencie!

 

Od kilku dni w Poznaniu w biurowcu Skalar Office Center przy ulicy Hetmańskiej można oglądać obraz „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców” autorstwa grupy The Krasnals.

Ta niezbyt ambitna forma malarska ukazuje karykaturalne wizerunki polityków, ludzi kultury i sztuki, a także skandaliczny wizerunek Papieża Jana Pawła II ssącego sutek świni mającej twarz dyrektora Radia Maryja. Wyrażam głębokie oburzenie wobec prezentowania tego typu hańbiących treści oraz ubolewam, że w mieście, które niewiele ponad 30 lat temu tłumnie witało Papieża Polaka, dochodzi do takich oburzających wydarzeń.

Pragnę zaznaczyć, że to bulwersujące dzieło anonimowych autorów znieważa nie tylko Jana Pawła II i o. Tadeusza Rydzyka, ale uderza także w miliony katolików w naszym kraju. Dla chrześcijan znaki ich wiary są święte i żadne względy nie są w stanie wytłumaczyć pozwolenia na wystawienie tak prostackiej formy, która nie ma nic wspólnego ze sztuką, natomiast posiada wszelkie znamiona wulgaryzmu, tandety i totalnego bezguścia. 

Sztuka jest zwierciadłem kondycji danego społeczeństwa, a wystawienie tak skandalicznego dzieła jest najgorszą z możliwych wizytówek miasta, którego jest Pan włodarzem. Dlatego apeluję do Pana Prezydenta o usunięcie obrazu ze ściany biurowca Skalar Office Center przy ulicy Hetmańskiej. Mam nadzieję, że będzie miał Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję, a w przyszłości nigdy więcej nie dopuści do upubliczniania podobnych treści. Jestem przekonana, że dzięki takiej postawie prawdziwa sztuka i kultura tylko na tym skorzysta, a milionom katolikom w Ojczyźnie Jana Pawła II przywróci Pan Prezydent należny szacunek.

Z poważaniem

Anna Sobecka

Poseł na Sejm RP  

NaszDziennik.pl