logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: skalaroffice.pl/ Internet

Prawo chroni szykanujących

Środa, 9 kwietnia 2014 (15:33)

Kolejny atak na uczucia religijne milionów katolików w Polsce – tak bez wątpienia można określić wystawianie skandalicznego obrazu znieważającego bł. Jana Pawła II oraz o. dr. Tadeusza Rydzyka w biurowcu Skalar Office Center w Poznaniu.

Od kilku dni obraz „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców” autorstwa grupy The Krasnals znieważa nie tylko przedstawione na nim osoby, ale także wszystkich chrześcijan, gdyż obscenicznie ukazuje postać Papieża Polaka, który w najbliższym czasie zostanie kanonizowany.

– Niestety, w takich sytuacjach okazuje się, że bezkarnie można obrażać katolików. Obraz ten wpisuje się w zauważalny teraz nurt antychrześcijańskich działań pseudoartystów, by ośmieszyć religię katolicką. Konieczne jest zwrócenie się do polskich parlamentarzystów, których zadaniem jest takie unormowanie prawa, by nie dochodziło do tak skandalicznych ataków. Potrzeba jest czytelnego i jednoznacznego prawa, by nie było możliwe w Polsce – Ojczyźnie Jana Pawła II – obrażanie jakiejkolwiek religii, a przede wszystkim religii chrześcijańskiej – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Witold Tomczak, poseł Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997-2009, który został oskarżony o zniszczenie rzeźby obrażającej bł. Jana Pawła II.

Jak wyjaśnił nasz rozmówca, mimo że są zapisy prawa chroniące uczucia religijne w Polsce, to jednak istnieje ogromna bierność prokuratury i organów ścigania, by nie dopuszczać do znieważania symboli religijnych, kapłanów i wszystkich katolików. – Instytucje państwowe powinny strzec wartości, które są fundamentem państwa polskiego, gdyż na nich budujemy swoją tożsamość i suwerenność, czyli siłę państwa – zaznaczył Witold Tomczak, dodając jednocześnie, że szczególną ochroną powinien być otaczany bł. Jan Paweł II.

– Nie może być tak, że wobec tak skandalicznych aktów ośmieszania i znieważania wiary katolickiej będziemy stać obojętnie. Co więcej, niestety często zdarza się też tak, że prawo ściga osoby, które walczą o ochronę wiary katolickiej, zaś broni tych, który nas obrażają. Jest to tym bardziej przykre, że do takich aktów dochodzi niemal w przeddzień kanonizacji Papieża Polaka – wyjaśnia nasz rozmówca.

O natychmiastowe usunięcie obrazu zwróciła się poseł Anna Sobecka w liście do prezydenta miasta Poznania, podkreślając, że „sztuka jest zwierciadłem kondycji danego społeczeństwa, a wystawienie tak skandalicznego dzieła jest najgorszą z możliwych wizytówek miasta”.

MM

Aktualizacja 9 kwietnia 2014 (18:44)

NaszDziennik.pl