logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Miliony przeciw niszczeniu Lasów Państwowych

Piątek, 9 maja 2014 (14:47)

Ponad 2 mln 136 tys. osób podpisało się pod wnioskiem o referendum w sprawie obrony polskich lasów oraz zablokowania wykupu ziemi przez obcokrajowców. Akcja zbierania podpisów trwa.  

Podpisy złożone pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum trafiły do Kancelarii Sejmu. – Z początkiem tego roku rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego postanowił zdestabilizować polskie Lasy Państwowe. I zrobił to zmianą ustawy o lasach. Pobił swego rodzaju rekord świata: trzy czytania w Sejmie odbyły się w ciągu 26 godzin, przy czym ostatnie czytanie odbyło się w godzinach późnonocnych. Ta błyskawicznie procedowana ustawa powoduje nic innego jak zabranie pieniędzy Lasom Państwowym na ich normalną gospodarkę – powiedział prof. Jan Szyszko podczas konferencji prasowej zatytułowanej „NIE dla prywatyzacji polskich lasów”. Spotkanie z dziennikarzami zorganizowane zostało przez Prawo i Sprawiedliwość w Sejmie. Profesor Szyszko podkreślił, że efektem tej ustawy będzie finansowe zrujnowanie ponad 1/3 powierzchni kraju. – Tak jak rząd pobił rekord świata, tak też nasze społeczeństwo pobiło rekord świata. 1 stycznia Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski podjęło uchwałę o zbieraniu podpisów w obronie polskich lasów i w obronie polskiej ziemi. (...) Na dzień wczorajszy, oprócz tych podpisów, które są jeszcze nierozsortowane, zebraliśmy i tu państwu przedstawiamy 2 mln 136 tys. podpisów. Równocześnie chce powiedzieć, że codziennie wpływa ok. 20 tys. podpisów – wyjaśnił były minister środowiska.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji podkreślił, że podpisy, które zostały złożone pod  wnioskiem o referendum, to dowód na to, że Polacy chcą czynnie brać udział w rządzeniu Polską. To także dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość słucha Polaków.

– Chodzi o to, żeby polskie lasy pozostały polskie i wspólne. Ale chodzi także o coś więcej: aby polska ziemia pozostała w polskich rękach. Abyśmy nie mieli takiej sytuacji, że nie tylko banki są w większości niepolskie, przemysł jest w poważnej części niepolski, to  także ziemia będzie niepolska – powiedział Kaczyński, dodając że inicjatywa zbierania podpisów w obronie polskich lasów jest bardzo ważna, ponieważ jest elementem demokracji bezpośredniej.

Poseł Dariusz Bąk podkreślił, że Lasy Państwowe są strategicznym zasobem naturalnym kraju. – Dzisiaj stoimy w obliczu nieodpowiedzialnych decyzji rządu Donalda Tuska, który dokonuje napaści na Lasy Państwowe, określając haracz do odprowadzenia samodzielnemu przedsiębiorstwu – dodał poseł Bąk. 

Akcja zbierania podpisów jest odpowiedzią na zaproponowaną przez rząd PO – PSL nowelizację ustawy o lasach. W jej zamyśle w latach 2014-2015 do budżetu państwa z Lasów Państwowych wpłynie w sumie 1,6 mld złotych. Od 2016 r. dodatkowo 2 proc. od wartości sprzedaży, a także zostanie uwolniony obrót ziemią. Może to doprowadzić do finansowej niewydolności Lasów Państwowych. Akcję zbierania podpisów patronatem objął „Nasz Dziennik”.

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl