logo
logo
zdjęcie

Sławomir Kłosowski

Zawinił system stworzony przez Platformę

Wtorek, 1 lipca 2014 (10:02)

Po niedawnej maturze słychać komentarze w mediach, że wszystkiemu winni są nauczyciele. Nauczyciele zawsze byli wygodni „do bicia” i ten sam standard zastosowano także tym razem.

Nie mam też żadnych wątpliwości, że te 30 proc. młodych ludzi, którzy nie zdali matury, to osoby pokrzywdzone  przez system stworzony od A do Z przez Platformę Obywatelską. Przez panią Katarzynę Hall, panią Krystynę Szumilas i w pewnym stopniu panią Joannę Kluzik-Rostkowską, która jako posłanka mogła oponować przeciwko tym rozwiązaniom, które w efekcie doprowadziły wręcz do rozpaczliwego stanu poziomu wiedzy maturzystów.

Byłoby paradoksem wskazywać odpowiedzialnych, bo oni są i tak wyraźnie widoczni: to są twórcy podstawy programowej, to są ci, którzy wyrażali samozadowolenie z testów PISA, do których odpowiednio „wytresowali” i nauczyli rozwiązywaniem niezliczonej ilości tychże testów gimnazjalistów.

Jako PiS alarmowaliśmy, że nie wiadomo,  co się dzieje z tą wiedzą dalej, skoro w liceum z wiedzą uczniów jest już o wiele gorzej. Teraz mamy namacalny dowód, do jakiego stanu pseudoreformatorzy w osobach poszczególnych pań minister doprowadziły polską edukację. Jak maturzyści  mieli się nauczyć czegoś, czego program od nich nie wymagał?

Nauczyciele, moim zdaniem, powinni wreszcie się pozbierać i tupnąć nogą. To już nie jest pierwszy przypadek, gdzie szuka się winnych i zrzuca się całą odpowiedzialność na tych, którzy milczą. Nauczyciele są taką grupą, która jest w dużej mierze zdezorganizowana. W bardzo dużym stopniu też zastraszona, bo przecież ciągle widzimy likwidacje szkół, zwolnienia.

Każdy patrzy, czy utrzyma swoje miejsce zatrudnienia w przyszłym roku szkolnym i woli siedzieć cicho, niż wyrażać swój zdecydowany pogląd na stan edukacji. Podejrzewam, że tezę o winie nauczycieli jako pierwsi postawili urzędnicy szczebla ministerialnego. Bo jest to teza wygodna dla polityków i ministrów obecnej władzy.

Sławomir Kłosowski

Autor jest posłem PiS, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

NaszDziennik.pl