logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Szczątki Żołnierzy Niezłomnych zatrzymane!

Czwartek, 10 lipca 2014 (20:36)

Aktualizacja: Czwartek, 10 lipca 2014 (20:57)

Prokurator w asyście policji przejął szczątki Żołnierzy Niezłomnych ekshumowane podczas prac poszukiwawczo-archeologicznych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu przy parafii św. Katarzyny w Warszawie-Służewie.

– Potwierdzam, że w dniu dzisiejszym na miejsce prac prowadzonych na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej przybyła policja i prokurator. Zostałem także przesłuchany – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk Instytutu Pamięci Narodowej kierujący pracami ekshumacyjnymi na Służewie.

Nasz rozmówca potwierdził także, że ekshumowane szczątki zostały zabrane przez policję i prokuraturę. Jednocześnie prof. Szwagrzyk zaznaczył, że prace ekshumacyjne zostały zakończone już wczoraj. – Dzisiaj wykonywaliśmy jedynie prace porządkowe – dodał.

Nadkom. Magdalena Bieniak, oficer prasowy Komendy Rejonowej Policji Warszawa II, odmówiła wyjaśnienia przyczyn interwencji, tłumacząc, że były to działania na zlecenie Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

Prace na cmentarzu parafii św. Katarzyny położonym przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie prowadził zespół pod kierownictwem prof. Szwagrzyka składający się ze specjalistów Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN, medyków oraz antropologów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ponadto brali w nich udział zaproszeni do współpracy naukowcy i wolontariusze.

Cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej jest drugim obok kwatery „Ł” warszawskiego cmentarza Wojskowego na Powązkach największym w stolicy Polski miejscem, gdzie grzebano ofiary terroru komunistycznego lat 1945-1956. Celem poszukiwań było odnalezienie szczątków kilkuset straconych, zamordowanych i zmarłych w więzieniach i aresztach UB oraz Informacji Wojskowej.

Izabela Kozłowska, MM

NaszDziennik.pl