logo
logo

Zdjęcie: Archiwum Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie/ -

Leśnicy w hołdzie zamordowanym Polakom

Czwartek, 14 sierpnia 2014 (12:29)

W tym roku mija 70. rocznica wymordowania przez OUN-UPA 74. Polaków przy leśniczówce „Brenzberg” niedaleko Mucznego. Tragiczne wydarzenia z sierpnia 1944 r. upamiętnią uroczystości, jakie odbędą się 15 sierpnia.

Leśniczówka „Brenzberg” na zboczu Jeleniowatego w Nadleśnictwie Stuposiany w Bieszczadach to miejsce malownicze, a zarazem tragiczne. To tu 16 sierpnia 1944 r. rozegrał się krwawy dramat. Zginęło 74. Polaków – leśników i ich rodziny ukrywających się przed terrorem ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Wśród ofiar byli zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci – uchodźcy z okolicznych wiosek z Doliny Górnego Sanu.

Zbrodni ludobójstwa, która w tym wypadku miała formę tzw. cichej egzekucji – bez jednego wystrzału: za pomocą kos, siekier i wideł, dokonali oprawcy UPA z sotni Burłaki, którzy w myśl rozkazu OUN z 9 lutego 1944 r. likwidowali wszelkie ślady polskości. Ukrywający się w leśniczówce zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

Dziś na polanie w miejscu, gdzie dawniej była leśniczówka „Brenzberg” należąca do leśniczego Franciszka Króla, zostały jedynie ruiny: fundamenty i piwnica. Zbrodnię sprzed lat upamiętniają: ścieżka przyrodniczo-historyczna „Brenzberg”, ustawiony w 2009 r. przez leśników kamienny pomnik z tablicą i drewniany krzyż, przy którym w rocznicę mordu gromadzą się ludzie lasu i wszyscy, którzy pamiętają.

W piątek, w przeddzień 70. rocznicy zbrodni, na zboczu Jeleniowatego odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat.

Jak poinformował NaszDziennik.pl Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zbiórka o godz. 14.00 na parkingu przy tablicy określającej przebieg ścieżki przyrodniczo-historycznej „Brenzberg”, przy drodze powiatowej Muczne – Tarnawa. Stamtąd uczestnicy uroczystości rocznicowych przejdą na szczyt Jeleniowatego pod pomnik-obelisk upamiętniający tragiczne wydarzenia z sierpnia 1944 r. – Uroczystość będzie miała charakter rajdowy, dlatego prosimy o stosowny ubiór i obuwie. Przejście do ruin leśniczówki na szczyt Jeleniowatego odbędzie się trasą ścieżki przyrodniczo-historycznej „Brenzberg” – wyjaśnia Edward Marszałek. Pod pomnikiem zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa, zostaną też złożone kwiaty i zapalone znicze.                                          

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 14 sierpnia 2014 (12:29)

NaszDziennik.pl