logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: erys.pl/ -

Las Rysia...

Sobota, 23 sierpnia 2014 (09:10)

Jak wygląda czeczotka? Co je łasica? Gdzie można znaleźć czeremchę zwyczajną? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na Leśnym Wortalu Edukacyjnym „Las Rysia eRysia”.

Leśny Wortal Edukacyjny powstał z inicjatywy Lasów Państwowych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został on przygotowany z myślą o przybliżeniu zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczoleśnej dzieciom i młodzieży. Strona ma na celu przybliżać kwestie dotyczące bioróżnorodności lasu i gospodarki leśnej oraz jego wpływu na środowisko i klimat. Wortal porusza także zagadnienia dotyczące ekologii oraz ochrony przyrody.

Wortal zawiera trzy serwisy przeznaczone dla różnych odbiorców: dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i nauczycieli. Autorami treści umieszczonych na stronach leśnego serwisu są pracownicy nadleśnictw Lasów Państwowych zajmujący się edukacją. 

W serwisach dla dzieci i młodzieży można znaleźć leśnotekę, a w niej opisy najważniejszych gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów i roślin żyjących w polskich lasach. Gry i prezentacje wprowadzają w życie lasu i jego mieszkańców, obrazują i wyjaśniają działania człowieka w lesie, wyjaśniają trudne pojęcia z zakresu leśnictwa i pomagają zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie, a także promują ideę segregacji śmieci. Słownik pozwala sprawdzić znaczenie słów używanych przez przyrodników i leśników. Na blogu można poczytać o pracy leśnika z perspektywy prawdziwego leśniczego. Z kolei w galerii jest miejsce na fotografie przyrodnicze młodych entuzjastów natury.

Natomiast w serwisie dla nauczycieli został zamieszczony zbiór scenariuszy zajęć, forum dyskusyjne oraz sukcesywnie budowana baza danych o ścieżkach edukacyjnych w Lasach Państwowych. Pedagodzy mogą znaleźć tam opis najciekawszych miejsc w Lasach Państwowych, izb edukacyjnych czy ścieżek przyrodniczoleśnych, gdzie można przeprowadzić ciekawe zajęcia. Na wortalu nauczyciele mogą również sprawdzić, co obecnie słychać w lesie – co kwitnie, co owocuje, a co budzi się z zimowego snu.

To tylko wybrane możliwości wykorzystania Leśnego Wortalu Edukacyjnego. Do dokładnego zapoznania się z treściami serwisu zapraszamy TUTAJ.

Magdalena Pachorek

Aktualizacja 23 sierpnia 2014 (09:10)

NaszDziennik.pl