logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

W drodze do przeszłości

Sobota, 23 sierpnia 2014 (10:29)

Aktualizacja: Sobota, 23 sierpnia 2014 (11:58)

 

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza przy placu Piłsudskiego w Warszawie wystartował XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Ponad 8 tys. km pokona w tym roku 80 motocyklistów z Polski i z zagranicy.

Uczestnicy tegorocznego Rajdu Katyńskiego dotrą zarówno na tereny Kresów Rzeczypospolitej, jak i do Polaków mieszkających w oddalonym o tysiące kilometrów od naszej Ojczyzny tureckim Adampolu. Trasa obejmie następujące kraje: Polskę, Białoruś, Rosję, Ukrainę oraz Bułgarię, Turcję, Serbię, Węgry i Słowację.

Wśród odwiedzanych miejscowości znajdą się m.in. Nieśwież – Mińsk (Kuropaty) – Orsza – Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj) – Katyń – Moskwa – Butowo – Kijów (Bykownia) – Żytomierz – Berdyczów – Chmielnik – Latyczów – Winnica – Brahiłów – Bar – Kamieniec Podolski – Okopy Św. Trójcy – Chocim – Czerniowce – Cecora – Braiła – Warna – Polonez-Adampol – Sofia – Belgrad – Golubac – Budapeszt – Esztergom – Wadowice – Jasna Góra – Warszawa.

– Jak co roku ruszamy na Kresy, aby odwiedzić naszych przyjaciół, Polaków, którzy tam mieszkają. Pokonujemy tysiące kilometrów, aby zawieźć im Polskę i pokazać, że Ojczyzna o nich nie zapomniała. Czternasty Rajd będzie wyjątkowy, bo dojedzie do Turcji, gdzie znajduje się polska wioska Adampol i gdzie mieszkają wspaniali ludzie, potomkowie powstańców listopadowych, którzy pięknie kultywują naszą tradycję – powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich i prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

W ramach XIV Rajdu Katyńskiego odbędą się trzy rajdy motocyklowe: Rajd Huta Pieniacka (na Ukrainę), Rajd Ponary (na Litwę) oraz Rajd Warneński (do Turcji). – Po raz piąty zabieram motocyklistów do ciężkiej pracy przy porządkowaniu polskiego Wojskowego Cmentarza 1914-1920 w Brodach. Nasze zaangażowanie i nasz wysiłek przywraca cmentarz do istnienia, po wielu latach niebytu i zapomnienia, a pochowanych na nim żołnierzy, grubo ponad tysiąc, do wdzięcznej naszej pamięci i troski o ich mogiły. Miejsce, jeszcze do niedawna mocno zapomniane, dziś odradza się w pamięci potomnych i odzyskuje godne miejsce w historii – powiedział Adam Świtalski, komandor Rajdu Huta Pieniacka.

Po raz kolejny odbędzie się także Rajd Ponary, którego trasa wiedzie przez: Ostrów Mazowiecką – Giby – Kopciowo – Ponary – Wilno – Zułów – Wędziagołę – Podbrodzie – Warszawę. Na 24 sierpnia zaplanowano w Ponarach spotkanie z Polakami i uroczystość na tamtejszym cmentarzu. – Naszym głównym celem jest uczczenie pamięci tych Polaków, którzy zostali pomordowani w Ponarach rękami litewskich szaulisów, w miejscu, które mimo upływu czasu i coraz lepszej znajomości historii, w dalszym ciągu pozostaje nieznane dla większości Polaków – powiedział Marcin Gałecki, komandor Rajdu Ponary.

Z kolei Rajd Warneński wyruszy 29 sierpnia, aby 31 sierpnia uczestniczyć w uroczystościach w wymordowanej wiosce i spotkać się z Rajdem Katyńskim w Latyczowie na Podolu. Od początku powstania idei Rajdu Katyńskiego jednym z nadrzędnych celów było niesienie pomocy Polakom na Wschodzie. Dzięki wsparciu różnych instytucji, organizacji, ale przede wszystkim osób indywidualnych udaje się spełnić marzenia tych, którzy mają najtrudniej.

– Staramy się pomagać szczególnie rodzinom z dziećmi, szkołom czy sierocińcom. Wszędzie tam przydają się najbardziej pomoce szkolne, zabawki, ubrania czy środki czystości. Oprócz tego wieziemy książki w języku polskim, których tam bardzo brakuje – powiedziała Dominika Żukowska-Gardzińska, odpowiedzialna w Stowarzyszeniu za dary.

XIV Rajd Katyński zakończy się 14 września o godz. 14.00 przy Pomniku Katyńskim znajdującym się na ulicy Podwale w Warszawie. Organizatorzy serdecznie zapraszają do powitania motocyklistów wracających z trasy.

GALERIA ZDJĘĆ

MPA

NaszDziennik.pl