logo
logo

Zdjęcie: Andrzej Niedźwiecki/ -

Ku chwale Bohaterów!

Piątek, 29 sierpnia 2014 (18:11)

 

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Osiemdziesięciu motocyklistów przemierza setki kilometrów, by oddać hołd polskim bohaterom. Od sześciu dni trwa XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Już czternasty rok z rzędu motocykliści przemierzają szlak wielkich zwycięstw i męczeństwa Polaków. Uczestnicy Rajdu Katyńskiego dotychczas byli m.in. w Katyniu i Smoleńsku, Moskwie oraz uroczysku Kuropaty pod Mińskiem. Dzisiaj – według planu – motocykliści mają dotrzeć do Bykowni, gdzie wieczorem będzie sprawowana Msza Święta.

Anna Ostrowska ze stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyjaśnia, że jutro rano motocykliści wyruszą w stronę Żytomierza, Chmielnika i Winnicy.

– Motocykliści udadzą się również do Bedryczowa, gdzie pokłonią się Matce Bożej Berdyczowskiej, której cudowna ikona znajduje się w tamtejszym sanktuarium. Jest to obraz słynący łaskami, przed który przybywają rzesze pątników z całej Ukrainy i świata. Również w Berdyczowie zaplanowano spotkanie z prezydentem miasta i Polakami mieszkającymi w tej części Ukrainy – dodaje nasza rozmówczyni.

Kolejny etap Rajdu Katyńskiego wiedzie przez Turcję. Jednym z ważniejszych punktów motocyklowej wyprawy jest obecność w miejscu zbrodni katyńskiej, gdzie polscy oficerowie byli bestialsko mordowani przez swych katów. Las Katyński oraz lotnisko w Smoleńsku uczestnicy rajdu odwiedzili we wtorek, 26 sierpnia br. Jak zawsze motocykliści oddali hołd poległym Rodakom. Ksiądz Dariusz Stańczyk uczestniczący w tegorocznym Rajdzie Katyńskim napisał w swojej relacji, że odwiedzenie tych dwóch ważnych w historii naszej Ojczyzny miejsc przyniosło wzruszające przeżycia oraz nowe emocje duchowe i patriotyczne.

„Warkot motorów w tych miejscach, choć cisza jest wołająca o pamięć i nieustającą modlitwę za naszych bohaterów i obrońców narodowych. Sztandar wiary i miłości Ojczyzny, to najlepsze świadectwo tych motocyklistów, którzy w zmaganiach od świtu po noc, w imieniu milionów Polaków dotarli tutaj, by modlić się i śpiewać pieśni Bogu miłe i matce ziemi, w których spoczywa kwiat polskiej inteligencji. Dla nich i z nimi w Niebie, sprawowane Msze Święte oraz składane wieńce z biało-czerownymi szarfami, dziesiątki zapalonych zniczy. Nie sposób trwać w tej zadumie i w honorze bez łzy i pytania o własne życie na służbie dla Boga i Ojczyzny” – czytamy w krótkiej relacji.

XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zakończy się 14 września br. o godz. 14.00 przy Pomniku Katyńskim w Warszawie.

GALERIA ZDJĘĆ

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl