logo
logo

Zdjęcie: Andrzej Niedźwiecki/ -

Szlakiem polskich bohaterów

Piątek, 12 września 2014 (10:38)

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Pokonali ponad 8500 km, odwiedzili m.in. Białoruś, Rosję, Ukrainę, Serbię, Węgry czy Słowację, spotykali się z Polakami żyjącymi poza granicami Ojczyzny, zapalili setki zniczy w miejscach pamięci polskich bohaterów. Dobiega końca XIV Motocyklowy Rajd Katyński, który dociera na miejsca wpisane na karty naszej historii.

W niedzielę, 14 września, o godzinie 14.00 pod Pomnikiem Katyńskim przy ul. Podwale w Warszawie odbędzie się uroczyste zakończenie XIV Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Tegoroczna trasa rajdu obejmowała zarówno tereny Kresów Rzeczpospolitej, jak i miejsca znajdujące się na zachodzie i południu Europy, aż do Turcji. Motocykliści odwiedzili także m.in.: Białoruś, Rosję, Ukrainę oraz Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację.

Był to rajd inny niż wszystkie inne, gdyż łączył Wschód z Zachodem – podkreślali motocykliści.

Inny, choć jedno nie zmieni się nigdy! Cel rajdu jak zawsze jest jeden: docierać do miejsc wpisanych na karty polskiej historii, wskrzeszając pamięć o polskich bohaterach, o tych, którzy walczyli za Polskę.

Podczas czternastego już rajdu, jak co roku, jego uczestnicy spotykali się z Polakami, którzy mieszkają poza granicami Ojczyzny.

Te spotkania robią wrażenie nawet na tych, którzy z rajdem pojechali już nie pierwszy raz. „Wzruszające to przeżycia i pełne nowych emocji duchowych i patriotycznych. Warkot motorów w tych miejscach, choć cisza jest wołająca o pamięć i nieustającą modlitwę za naszych bohaterów i obrońców narodowych. Sztandar wiary i miłości Ojczyzny to najlepsze świadectwo tych motocyklistów, którzy w zmaganiach od świtu po noc, w imieniu milionów Polaków, dotarli tutaj, gdzie spoczywa kwiat polskiej inteligencji” – relacjonuje ksiądz Dariusz Stańczyk, uczestnik rajdu.

Tegoroczny rajd wystartował 23 sierpnia z placu Piłsudskiego w Warszawie. Wzięło w nim udział 80 motocyklistów z Polski i z zagranicy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Marta Milczarska

Aktualizacja 12 września 2014 (11:40)

NaszDziennik.pl