Celem kampanii „Pamiętajmy o Sybirakach” jest przybliżenie jak najszerszemu gronu odbiorców historii zesłań setek tysięcy obywateli polskich II RP w latach 1940-1941 w głąb ZSRS przez sowieckiego okupanta.
– 10 lutego obchodzić będziemy 75. rocznicę najtragiczniejszej z nich – pierwszej niespodziewanej deportacji. W okresie ją poprzedzającym pragniemy uczcić pamięć ofiar, także ofiar zbrodni katyńskiej. Chcemy także ukazać świadków tych tragicznych wydarzeń oraz podkreślić, że kolejne pokolenia będą tę pamięć podtrzymywać – informują organizatorzy.
W związku z 75. rocznicą deportacji Polaków w głąb ZSRS i 75. rocznicą zbrodni katyńskiej odbędzie się widowisko poetycko-artystyczne pt. „Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo” (Zbigniew Herbert). Spektakl zostanie przedstawiony 8 lutego br. (niedziela) o godz. 16.00 w Domu Kultury Świt w Warszawie (ul. Wysockiego 11).
Wstęp na widowisko jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Szczegółowe informacje TUTAJ.
Zapraszamy również na coroczną uroczystość przy Symbolicznej Mogile Sybiraków na Powązkach Wojskowych (kwatera C-15), która odbędzie się 10 lutego br. (wtorek) o godz. 12.00.
Zachęcamy także do przyjścia na wernisaż wystawy rzeźb i płaskorzeźb prof. Stanisława Kulona, która ukazuje tragiczne losy Polaków na Syberii. Inauguracja ekspozycji odbędzie się 10 lutego br. o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/23 w Warszawie.
Warto również pamiętać o zapaleniu światełka pamięci wieczorem 10 lutego ku pamięci ofiar represji sowieckich.