logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Znicze Pamięci na kresowe groby

Wtorek, 13 października 2015 (13:24)

Kresowianie z Przemyśla apelują o udział w zbiórce zniczy, któreuroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zapłoną na cmentarzu Obrońców Lwowa, gdzie spoczywają bohaterowie walk o Lwów i polskiej wolności oraz na innych nekropoliach i grobach naszych rodaków na Kresach. 

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. Bronisława Mireckiego oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu po raz kolejny organizują zbiórkę zniczy, które w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zapłoną na grobach cmentarza Obrońców Lwowa – części cmentarza Łyczakowskiego i na innych kresowych nekropoliach.

– Powinniśmy, powiem więcej – mamy obowiązek pamiętać o tych naszych rodakach, którzy spoczywają na nekropoliach Lwowa i innych cmentarzach na Ukrainie. Jeśli nie my, to kto będzie pamiętał o tych, którzy żyli i pracowali dla Polski – podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Stanisław Szarzyński, organizator akcji, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

Akcję można wesprzeć, dokonując wpłaty na konto: PBS O/Przemyśl, Nr 82 8642 1155 2015 1509 6119 0001 z dopiskiem „Znicze na Kresy”.

– Zachęcamy do wpłat zarówno osoby prywatne, jak i stowarzyszenia czy instytucje. Wielu Polaków ma żywo w pamięci i w sercu pamięć Kresów, nie każdy jednak ma możliwość udania się osobiście, aby zapalić znicz na polskich nekropoliach Lwowa, ale nie tylko. Dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych i tych, którzy mieszkają w centralnej lub zachodniej Polsce z dala od wschodniej granicy. Zrobimy to za naszych ofiarodawców i w ich imieniu. Wykaz dokonanych wpłat, zakupionych i przekazanych zniczy – podobnie jak w roku ubiegłym – przekażemy drogą internetową – wyjaśnia Stanisław Szarzyński.

Zakupione z zebranych środków znicze 24 października zostaną przetransportowane i przekazane Polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Wolontariusze w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zapalą zakupione ze środków ofiarodawców znicze na cmentarzu Obrońców Lwowa i innych nekropoliach, gdzie spoczywają nasi rodacy.

Dla mieszkańców Przemyśla i okolic Kresowianie organizują akcję zbierania zniczy, które osobiście zawiozą na cmentarze: Obrońców Lwowa, Łyczakowski, Janowski oraz na cmentarze w miejscowościach na trasie z Przemyśla do Lwowa. W tym celu organizowana jest pielgrzymka do Lwowa 24 października. W programie m.in. nawiedzenie lwowskich nekropolii oraz zwiedzanie bazyliki archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i lwowskiego Rynku. Zapisy na pielgrzymkę i zbiórka zniczy w poniedziałki, środy i piątki w godz. 16.00-17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu – klasztor Sióstr Benedyktynek (wejście od ul. Krasińskiego – dawny sklepik). Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 608 611 549.

– Jeśli nie możesz jechać z nami – przynieś znicz – zapalimy go za Ciebie, a 1 listopada zrobią to wolontariusze Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie – zachęca Stanisław Szarzyński.

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 1 listopada 2015 (09:33)

NaszDziennik.pl