logo
logo

Zdjęcie: Marcin Białek/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Biało-czerwony pochód w Wilnie

Sobota, 30 kwietnia 2016 (20:41)

Około 8 tys. Polaków żyjących na Litwie przeszło w sobotę w biało-czerwonym pochodzie centralnymi ulicami Wilna. Demonstracją swej polskości Polacy uczcili zbliżający się Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 225. rocznicę Konstytucji 3 Maja i 1050. rocznicę Chrztu Polski. 

 

Na czele pochodu szli liderzy społeczności polskiej na Litwie, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie, a także polscy politycy na czele z wicemarszałek Senatu Marią Koc i liderzy organizacji polonijnych z całego świata, którzy specjalnie na tę uroczystość przybyli do Wilna. 

– Chcę podziękować za to, że jesteście i trwacie, że macie polskość w swoich sercach – powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc, zwracając się do zebranych w Wilnie Polaków. 

– Cieszę się, że na Litwie tyle osób bierze udział w uroczystości, która nas łączy – powiedział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. 

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP prezes Związku Polaków na Litwie (ZPL) poseł Michał Mackiewicz, „wielotysięczny barwny pochód z biało-czerwonymi flagami, w polskich strojach ludowych, z polską pieśnią na ustach, jaki organizujemy raz na kilka lat w Wilnie, jest nie tylko demonstracją naszej tożsamości narodowej, ale też daje nam poczucie dumy i jedności”.

Przemarsz, w którym wzięli udział przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskich szkół, zespołów, harcerzy, polskich organizacji społecznych – zakończył się Mszą św. przed Kaplicą Ostrobramską. Następnie na wileńskim placu Ratuszowym odbył się koncert polskich zespołów działających na Litwie, a gościem specjalnym koncertu był zespół Golec uOrkiestra.

W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w sobotę w Wilnie odbyła się też sesja naukowa pt. „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie”, a wieczorem w wileńskim kościele pod wezwaniem Ducha Świętego zostało wykonane Oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Na Litwie mieszka ponad 200 tys. Polaków, co stanowi 6,6 proc. mieszkańców kraju. 

RP, PAP

NaszDziennik.pl