logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Wyprawki dla polskich uczniów na Litwie

Piątek, 2 września 2016 (17:17)

We wrześniu każdy polski uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej na Litwie otrzyma wyprawkę wartą tysiąc złotych – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Program, który ruszył 1 września, będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Jak zaznaczył podczas konferencji w Sejmie szef Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk (PiS), 1 września w polskich szkołach na Litwie naukę rozpoczęło ponad 12 tys. dzieci polskiego pochodzenia, głównie w rejonie Wilna i Solecznik.

– Zgodnie z zapowiedziami PiS rząd rozpoczął aktywne wspieranie oświaty. Jednym z projektów, który rozpoczął się w czwartek, jest przekazanie wyprawek dla pierwszoklasistów. 1101 dzieci otrzymuje wyprawki. Każda kosztuje blisko tysiąc złotych – powiedział.

Dziedziczak zaznaczył, że szkolnictwo polskie na Litwie jest dla ministerstwa priorytetowym tematem.

– Zależy nam na tym, żeby uczniowie, którzy idą do szkół, mieli duże wsparcie ze strony polskiego państwa. To kolejny argument za tym, że warto uczyć się w polskich szkołach. Młodzież otrzyma wyprawkę, profesjonalny tornister z literaturą w języku polskim, z przyborami szkolnymi. To realne wsparcie – powiedział.

Jak poinformował, 95 proc. wyprawek zostało już przekazanych 1 września, pozostała część będzie przekazana w sobotę.

Dziedziczak zapowiedział też dodatkowe wsparcie dla najbiedniejszych uczniów.

Dworczyk przypomniał, że w piątek wchodzi w życie nowela ustawy o Karcie Polaka. Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka ma m.in. ułatwić posiadaczom Karty osiedlanie się w Polsce i ubieganie się o polskie obywatelstwo.

– W ciągu najbliższych lat, zgodnie z szacunkami MSWiA do Polski dzięki tej nowelizacji może przyjechać nawet 100 tysięcy osób polskiego pochodzenia z krajów byłego Związku Sowieckiego. Warto to podkreślać w kontekście dyskusji na temat nielegalnej imigracji – powiedział.

– Od dzisiaj zainteresowani mogą otrzymywać karty stałego pobytu, które po roku zamienią się w polskie obywatelstwo, a od 1 stycznia dodatkowo osoby, które w tym trybie będą chciały zostać obywatelami polskimi, będą przez 9 miesięcy dostawali świadczenie w wysokości 500 zł – dodał.

Dziedziczak zapowiedział też, że projekt nowej ustawy repatriacyjnej będzie przygotowany w ciągu kilku miesięcy. 

RS, PAP

NaszDziennik.pl