logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik

Polacy z AWPL-ZChR mają już siedem mandatów

Poniedziałek, 10 października 2016 (20:23)

W pierwszej turze wyborów parlamentarnych Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) uzyskała w niedzielę 5,4 proc. poparcia i zdobyła siedem mandatów. O dwa kolejne mandaty partia zawalczy w drugiej turze za dwa tygodnie.

Pięć mandatów AWPL-ZChR zdobyła z listy, a dwa – w okręgach jednomandatowych. Obecnie partia ta ma ośmiu przedstawicieli w parlamencie.

„Osiągnięty wynik w wyborach parlamentarnych jest kolejnym wielkim sukcesem polskiej wspólnoty na Litwie i mniejszości narodowych, które ją popierają” – głosi komunikat Biura Prasowego AWPL-ZChR. Podkreślono w nim, że „nie ma drugiej tak dobrze zorganizowanej polskiej społeczności polonijnej na świecie”, która posiada swych przedstawicieli na wszystkich szczeblach władzy.

W komunikacie sugeruje się, że doszło do „naruszeń” w tracie głosowania, ale – jak zaznaczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący partii, europoseł Waldemar Tomaszewski – AWPL-ZChR nie zamierza zaskarżać wyniku, gdyż „pracując w takim systemie, gdzie o wszystkim decydują pieniądze, zwycięstwo nie jest możliwe”.

Zdaniem litewskiego prawnika, blogera i publicysty Aleksandra Radczenki, to, że AWPL-ZChR uzyskała tym razem gorszy wynik w porównaniu z poprzednimi wyborami (przed czterema laty zdobyła 6,1 proc.), jest jednak poważnym ostrzeżeniem dla tej partii.

– To nie jest jeszcze bojkot, ale wyborca daje do zrozumienia, że się odwróci, jeżeli problemy polskiej społeczności nie zostaną rozwiązane – powiedział w poniedziałek PAP Radczenko.

Pięcioosobowa grupa Polaków z Kresów, która startowała z listy litewskiej partii Związek Wolności Litwy (ZWL), w wyborach uzyskała poparcie około 500 osób, a sama partia nie przekroczyła progu wyborczego.

Oceniając ten wynik, Zygmunt Klonowski, prezes polskiej frakcji ZWL, powiedział, że „najważniejsze, iż zaistnieliśmy w kraju, jak też w Polsce”. – Wynik jest motywacją do dalszej pracy, do poszukiwania formy współpracy z partiami litewskimi w kwestiach rozwiązywania problemów społeczności polskiej na Litwie – powiedział PAP Klonowski.

RS, PAP

NaszDziennik.pl