logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mariusz Kamieniecki/ Nasz Dziennik

Znicze dla Lwowa i nie tylko

Piątek, 21 października 2016 (04:49)

Kresowiacy z Jarosławia organizują zbiórkę zniczy, które w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny zapłoną na lwowskich cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim. Zbiórki zniczy trwają nie tylko na Podkarpaciu, ale także w Małopolsce, na Lubelszczyźnie czy Dolnym Śląsku.

To już kolejna akcja organizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu. Poprzednie spotkały się z szerokim odzewem społecznym, co oznacza, że pamięć Kresów dawnej Rzeczypospolitej jest wciąż żywa w sercach i umysłach wielu Polaków. Ci, którzy sami mają możliwość zapalić osobiście znicz na kresowych grobach, czynią to chętnie, natomiast w imieniu tych, którym kondycja, a czasem odległość nie pozwalają zrobić tego gestu pamięci, czynią to organizacje społeczne.

Do włączenia się w akcję zbiórki zniczy organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu zachęca prezes Elżbieta Rusinko. Lampiony można przynosić do najbliższej soboty (22 października). Miejscem zbiórki jest Galeria Kresowa przy ul. Opolskiej 2 w Jarosławiu czynna w czwartek i piątek w godz. 10.00-17.00, a w sobotę godz. 10.00-14.00. Światełka pamięci rozbłysną na polskich grobach rozsianych na lwowskich cmentarzach.

– Mimo iż czasu pozostało już niewiele, zachęcamy do wsparcia zbiórki zniczy dla Lwowa. Wszystkie lampiony 25 października br. przewieziemy na Ukrainę, tam zostaną przekazane Towarzystwu Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Zapłoną w Dniu Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny na lwowskich cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim – informuje prezes Elżbieta Rusinko.

To nie jedyna akcja zbiórki zniczy trwająca na Podkarpaciu. Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. Bronisława Mireckiego oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu organizuje zbiórkę zniczy na groby cmentarzy Obrońców Lwowa, Łyczakowski, Janowski oraz na kresowe nekropolie wzdłuż trasy z Przemyśla do Lwowa. Ponadto trwa również akcja „Światełko Pamięci dla Łyczakowa” organizowana m.in. na Podkarpaciu w Małopolsce, na Lubelszczyźnie czy Dolnym Śląsku. Finał akcji planowany jest na 27 października. W akcję propagowaną przez Polskie Radio Lwów i Konsulat Generalny RP we Lwowie angażuje tysiące osób, m.in. samorządowcy i młodzież po obu stronach granicy. Dzięki temu na Łyczakowie i bliskim sercu Polaków Cmentarzu Orląt Lwowskich w Święto Zmarłych każdego roku płonie od 40 do nawet 60 tysięcy zniczy z Polski.

Jedna z najstarszych istniejących nekropolii w Europie – Cmentarz Łyczakowski we Lwowie założony pod koniec XVIII wieku, to symbol dumy, miejsce chwalebne, a zarazem ukazujące tragiczne losy polskiego Narodu. Tu spoczywają m.in. uczestnicy zrywu patriotycznego, młodzi bohaterowie – Orlęta Lwowskie – najmłodsi obrońcy Lwowa z 1918 r., którzy oddali swe życie w obronie polskości i przynależności państwowej swojego miasta przed ukraińską napaścią. Na Łyczakowie spoczywa ponad trzysta tysięcy dawnych mieszkańców Lwowa. Znicze na grobach, które kryją prochy współtwórców historii i obrońców polskich granic, rozpalą Polacy – mieszkańcy Lwowa, harcerze, studenci, stypendyści fundacji „Semper Polonia”, a także członkowie polskich organizacji, m.in. Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz osoby duchowne.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl