logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Pakiety patriotyczne dla szkół polskich za granicą

Piątek, 10 lutego 2017 (21:53)

Pierwszy edukacyjny pakiet patriotyczny zawierający polskie godło, dwie flagi, szarfy w barwach narodowych oraz pomoce edukacyjne przekazała dzisiaj w Warszawie dzieciom z wileńskiego gimnazjum im. Jana Pawła II minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

– Okazało, się, że szkoły, rodzice i nauczyciele potrzebują – wydawałoby się – oczywistych rzeczy: polskiego godła, flagi, mapy, polskich informacji, gier, które będą tym naturalnym, symbolicznym związkiem z Rzeczpospolitą – powiedziała minister.

Zaznaczyła, że z tym pakietem w ciągu miesiąca MEN dotrze do wszystkich polskich szkół na świecie. Otrzymają go zarówno szkoły polskie działające przy placówkach dyplomatycznych, jak i te prowadzone przez lokalnych działaczy i społeczności.

Zapowiedziała też konkurs „Rodzina Polonijna”. – Mamy na ten cel 1,5 mln zł. Chcemy, żeby polskie szkoły były razem, razem pracowały – nawet on-line – nad warsztatami, seminariami i projektami – powiedziała.

Minister Zalewska powiedziała, że dzieci, które uczą się w szkołach polskich za granicą, otrzymują w kraju prawo do ulg – m.in. komunikacyjnych – takich samych, jak mają uczące się dzieci w Polsce.

Dla nauczycieli pracujących za granicą zespół pracujący w MEN przygotowuje rozwiązania pozwalające zaliczać staż i realizować awans zawodowy, nawet w sytuacji, gdy nie ma wypracowanej liczb godzin wymaganej w kraju – poinformowała szefowa resortu. – Chcemy nauczyciela polonijnego wprowadzić do Karty Nauczyciela – powiedziała.

Szefowa Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Anna Radecka podała, że w 2016 r. rozesłano do szkół na całym świecie 40 tys. podręczników. Trwają też szkolenia nauczycieli w ramach ośrodka. 566 uczniów uczy się przy pomocy ośrodka przez internet – na odległość. To właśnie ta placówka będzie obsługiwać wydawanie legitymacji dla uczniów szkół polskich za granicą, które zapowiedziała Zalewska.

Do tej pory ośrodek skierował 97 nauczycieli do pracy za granicą w roku szkolnym 2016/2017 – podała Radecka. – W tym miesiącu skierowaliśmy dwie osoby do pracy w Argentynie i jeśli jest tylko takie zapotrzebowanie ze strony szkół, kierujemy nauczycieli po wstępnej kwalifikacji i konkursie przeprowadzonym w ośrodku – powiedziała, dodając, że liczba nauczycieli wzrasta.

RS, PAP

NaszDziennik.pl