logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Być razem z Polakami z Białorusi

Sobota, 11 maja 2019 (18:52)

Spotkania z Polakami, udział w obchodach świąt narodowych, w tym Dnia Polonii i Polaków za Granicą, i rozmowy z białoruskimi władzami – to najważniejsze punkty rozpoczętej w sobotę trzydniowej wizyty na Białorusi prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego.

„Początek maja to okres ważnych świąt państwowych, ważnych dat, dlatego chcemy w tym czasie być razem z Polakami mieszkającymi na Białorusi” – powiedział PAP w Grodnie minister Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ministrowi towarzyszy delegacja, w tym reprezentujący Senat RP Andrzej Pająk.

Kwiatkowski weźmie w sobotę w Grodnie udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą, organizowanych przez nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi.

Prezydencki minister weźmie też udział w koncercie moniuszkowskim oraz przyjęciu narodowym organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Grodnie z okazji Święta Konstytucji 3 maja i Dnia Flagi.

W niedzielę odwiedzi m.in. Stare Wasiliszki, miejsce urodzenia Czesława Niemena, spotka się z przedstawicielami Polaków mieszkających w Lidzie i odwiedzi tamtejszy cmentarz katolicki i polskie miejsca pamięci.

W poniedziałek wizyta ministra będzie kontynuowana w Mińsku, gdzie planowane są spotkania z przedstawicielami administracji prezydenta oraz MSZ. Rozmowy z władzami lokalnymi odbyły się także w Grodnie w sobotę rano.

Kwiatkowski będzie się również spotykał z przedstawicielami duchowieństwa w Grodnie i w Mińsku, a w Lidzie weźmie udział we Mszy Świętej.

Jak powiedział PAP Kwiatkowski, ważne jest „by w czasie spotkań z władzami Białorusi poruszać sprawy ważne dla Polski, dla Białorusi i dla wzajemnej współpracy”. „Jednym z takich tematów jest sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi” – podkreślił.

Dodał, że liczy, iż m.in. dzięki tym rozmowom uda się doprowadzić do przyjęcia w nadchodzącym roku szkolnym wszystkich chętnych pierwszoklasistów do szkół polskich w Grodnie i w Wołkowysku.

RP, PAP

NaszDziennik.pl