logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Powrót do Polski

Czwartek, 5 czerwca 2014 (19:49)

Eksperci alarmują – Polska wymiera! Według prognoz demograficznych Komisji Europejskiej w 2050 roku w Polsce będzie nas mniej o 6 milionów osób niż obecnieTaka sytuacja negatywnie wpłynie na system emerytalny i społeczny w Polsce.

Jednym ze sposobów uniknięcia problemu demografii przez Polskę jest sprowadzanie do Ojczyzny Polaków, którzy pozostali na terenach byłych republik sowieckich. Takie rozwiązanie propaguje kampania społeczna „Powrót do Polski”, której celem jest zwrócenie uwagi polskiego rządu i obywateli na problem, który czeka nas za kilkadziesiąt lat.

Jak wynika ze spisów statystycznych, na terenach byłych republik sowieckich mieszka obecnie ok. miliona Polaków, spośród których setki tysięcy chce zamieszkać na terenie swojej Ojczyzny. Zmiana miejsca zamieszkania to dla nich poprawa warunków życia i lepsze perspektywy na przyszłość.

Organizatorzy kampanii „Powrót do Polski” napisali list do premiera RP, w którym wyrazili swoje poparcie dla sprowadzania polskich rodzin z obszaru byłych republik sowieckich. „Na skutek perturbacji historycznych znalazły się one poza granicami Ojczyzny. Mamy moralny i patriotyczny obowiązek zająć się ich losem” – czytamy we wspomnianym piśmie.

Autorzy listu podkreślają, że wszystkie prognozy wskazują na to, że nasz kraj się stopniowo wyludnia. Powodem tego jest zmniejszająca się liczba urodzeń oraz emigracja Polaków na Zachód. Według danych szacunkowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w przyszłości w naszym kraju będzie brakować obywateli w wieku produkcyjnym. Aby temu zapobiec, Polska będzie musiała sprostać wyzwaniom mądrej polityki imigracyjnej.

– Podobny projekt prowadzony był już przed wojną, kiedy to próbowano ściągnąć młode pokolenie dzieci emigrantów. Preferencyjne studia na dobrych kierunkach miały ich związać z krajem macierzystym. Obecnie jest wiele sposobów na ściągnięcie do nas rodaków ze Wschodu, ale niestety na razie nie ma nadziei na ich realizację, ponieważ rząd nie jest tym zainteresowany. Oby organizatorom inicjatywy „Powrót do Polski” udało się coś zdziałać w tym zakresie – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl dr Robert Wyszyński, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i były dyrektor Instytutu Kresowego w Warszawie.

Na stronie www.PowrotDoPolski.pl można podpisać wspomniany list do premiera RP z prośbą o podjęcie przez niego niezbędnych kroków w sprowadzaniu polskich rodzin ze Wschodu. Złożenie podpisu pod tym pismem będzie jednocześnie wyrazem troski o przyszłość naszego Narodu i poparcia dla wspomnianych działań.

Magdalena Pachorek

NaszDziennik.pl